
Portal XYZ opublikował wywiad z prof. Filipem Kubiaczykiem z Instytutu Kultury Europejskiej UAM. W ostatnim czasie szerokim echem odbiły się kontrowersje w hiszpańskiej piłce kobiecej. Mimo że Hiszpanki, w tym kobieca drużyny Barcelony z Ewą Pajor w składzie, robią furorę w kraju i na arenie międzynarodowej, aż huczy od spraw, które wywołują ogromne emocje.
Miałem okazję porozmawiać ze wspomnianym na wstępie naukowcem i pasjonatem futbolu iberyjskiego o głośnej sprawie pocałowania w usta Jennifer Hermoso, piłkarki reprezentacji Hiszpanii, przez byłego prezesa Królewskiego Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej Luisa Rubialesa. A było to podczas ceremonii wręczania medali Hiszpankom, które przed dwoma laty triumfowały w finale Mistrzostw Świata.
Futbol w Hiszpanii jest mizoginiczny? Tamten skandal stał się asumptem do rozwijania ruchu społecznego #SeAcabó (#ToKoniec), w ramach którego hiszpańskie piłkarki walczyły o swoje prawa, natomiast tzw. sprawa Rubialesa (caso Rubiales) rezonowała ogromnie w hiszpańskiej przestrzeni medialnej.
Niedawno w Hiszpanii zapadł wyrok w tej sprawie, który został omówiony w wywiadzie (wymiar kary dla skompromitowanego na własne życzenie Rubialesa może budzić sceptycyzm, ponieważ okazał się nader łagodny). W rozmowie nawiązaliśmy także do muralu Ewy Pajor, który w listopadzie 2024 roku powstał w hali sportowej IKE UAM. Dodajmy, że jest to pionierska inicjatywa w naszym kraju. Link do wywiadu:
————————————
Biogram rozmówcy. Historyk, hispanista, prof. UAM dr hab. Filip Kubiaczyk w pracy naukowej przywiązuje dużą wagę do analizowania futbolu, na który patrzy w różnych aspektach, m. in. społecznym i politycznym. W 2024 roku Wydawnictwo Naukowe UAM opublikowało już trzecią książkę piłkarską prof. F. Kubiaczyka pt. „Historia, płeć i władza. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii 3”.
Fot. Władysław Gardasz („Życie Uniwersyteckie”)
Dodaj komentarz