Punkt zwrotny w karierze

Dziesięć lat temu, 2 kwietnia 2013, amerykański raper i producent Tyler, The Creator wydał swój drugi, solowy album studyjny „Wolf”. Płyta okazała się przełomem w karierze młodego muzyka i nadal uchodzi za jedno z najlepszych jego dzieł.

Ale nie zawsze było tak kolorowo. Pierwszy solowy album „Goblin” został wydany w 2011 roku i spotkał się z mieszana reakcją ze strony krytyków. Mimo to, zyskał dużą popularność wśród fanów hip-hopu. Artysta często bywał krytykowany za kontrowersyjne wypowiedzi, nie tylko te udzielane za pomocą muzyki. Długo szukał swojej osobowości scenicznej. Na szczęście, odnalazł ją dzięki “Wolf”, gdzie zrezygnował z tekstów zahaczających o seksizm i homofobię.

Album „Wolf” został uznany przez wielu fanów i krytyków za punkt zwrotny w karierze Tylera, The Creatora. Płyta przyniosła nowe spojrzenie na jego muzykę, bardziej dojrzałą i eksperymentalną. Zamiast skupiać się na kontrowersyjnych tekstach, Tyler, The Creator zaczął bawić się różnymi stylami muzycznymi, od hip-hopu, przez soulowe brzmienia, po jazz. Teksty na „Wolf” były bardziej introspektywne i osobiste, a sam album spójniejszy, niż jego poprzednie wydawnictwo. Pierwszy utwór albumu „Wolf”, to wprowadzenie do koncepcji całego dzieła. Tyler, The Creator przedstawia fikcyjną historię swojego alter ego, Willy’ego, który mieszka w miasteczku Sam, a cała płyta opowiada o jego relacjach z innymi mieszkańcami.

„Wolf” zawiera wiele innowacyjnych produkcji i interesujących kolaboracji, w tym z Erykah Badu, Frankiem Oceanem i Pharrellem Williamsem. Wiele utworów, takich jak „Jamba” czy „Cowboy”, stało się klasykami wśród fanów progresywnego rapu i pomogło zdefiniować nowe brzmienie w muzyce. Album zajął wysokie miejsca na listach przebojów i sprzedał się w nakładzie ponad 100 tysięcy egzemplarzy w pierwszym tygodniu po premierze.

Grafika autorska (na bazie okładki płyty) Wojciech Grzelka

Tagi: Tyler The Creator, Wolf, Goblin, Jamba, album, Sam,

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*