Profesor i doktor opowiedzą

W czwartek, 4 kwietnia 2024, o godzinie 17 w Galerii Atanazego w Bibliotece Raczyńskich wernisaż wystawy „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”. Wystawa poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu.

Dlaczego był on możliwy? Co sprawiło, że oprócz bezspornej i fundamentalnej roli Adolfa Hitlera i innych przywódców partii nazistowskiej, tak wielu zwykłych ludzi w całej Europie popierało zbrodnie nazistów lub milczało? Dlaczego tak niewielu pomagało tym najbardziej zagrożonym? A co kierowało tymi, którzy nie wykorzystywali okazji i nie ulegali pokusie zdrady bliźnich, pokazując, że nawet w nadzwyczajnie trudnych czasach istnieje alternatywa dla współudziału w złych czynach?

Podczas wernisażu prof. Piotr Forecki opowie o świadkach zagłady, a dr Anna Ziółkowska, dyrektorka Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, o lokalnej historii Żydów Poznaniu i na terenie Warthegau podczas II wojny światowej. Wystawa przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum prezentowana będzie w Bibliotece Raczyńskich do 26 kwietnia 2024.

Grafika: Biblioteka Raczyńskich

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*