Powinni wyłonić własną reprezentację

Nauczycieli strajkowali przez 18 dni, ich postulaty nie zostały zrealizowane. Z punktu widzenia politycznego pragmatyzmu, partia rządząca postępuje racjonalnie, natomiast, jeśli spojrzymy na sytuację ludzi oświaty tak po ludzku, można mówić o jej cynizmie.

PiS chce ulżyć rolnikom przyszłymi pieniędzmi z unii, bo to potencjalny elektorat partii rządzącej. Nauczyciele mają z reguły poglądy liberalne, lewicowe, co najwyżej centrowe, zatem – siłą rzeczy – nie jest im po drodze z PiS-em. Partia nie ucierpi na tym strajku, jeśli chodzi o poparcie. Rodzice są zdezorientowani chaosem wokół matur. Sprawa jest prosta. Uczniowie nie powinni być brani za zakładników. Nauczyciele mieli prawo do strajku, ale wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego. Ludzie z lewa i z prawa zapewne przyznają, że nauczyciele zostali odarci z godności. Traktuje się ich jak ludzi drugiej kategorii, mimo że to oni mają edukować społeczeństwo i kształcić ludzi, którzy w przyszłości będą tworzyć dobrobyt Polski.  Nauczyciele zasługują na wyższe zarobki i basta.

Co dalej? Nauczyciele powinni wyłonić własną reprezentację do negocjacji z rządem. ZNP jest organizacją polityczną. Przewodniczący Sławomir Broniarz próbował rozgrywać tę wojenkę. Nie był mediatorem, podgrzewał atmosferę. ZNP nie działa bezinteresownie, ale najważniejsze jest dobro nauczycieli. Co ciekawe, słyszałem o przypadkach nauczycieli, którzy nie przyłączyli się do strajku, ponieważ ,,sumienie im na to nie pozwalało”. Ich miłość do PiS była tak duża, że postępowali z wyjątkową gorliwością. Z drugiej strony część najzagorzalszych zwolenników liberalnej opozycji instrumentalnie wsparła nauczycieli, by zniechęcić Polaków do PiS przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Obie strony sporu politycznego w Polsce miały swoje racje i swoje grzeszki.

Byli jednak też nauczyciele, którzy patrzyli na tę sprawę bez politycznych akcentów. W Liceum im. Henryka Sienkiewicza przewodniczył strajkowi historyk Sławomir Szuba, który do tej pory był raczej znany ze swoich prawicowych poglądów. Jak widać, można działać bez zacietrzewienia.

Fot. zrzut ekranu www.znp.edu.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*