Powieść czuła, choć nieckliwa

W sobotę, 20 kwietnia o godzinie 11 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, w ramach Salonów Poezji, odbędzie się spotkanie autorskie wokół książki „Bieta”.

Gościć będziemy zarówno jej autora, znanego i nagradzanego pisarza i scenarzystę – Cezarego Harasimowicza, jak i bohaterkę jego najnowszej powieści – Elżbietę Ficowską. Jej wyjątkowo barwny życiorys rozpoczął się niezwykle. Dzięki akcji Ireny Sendlerowej Bieta jako półroczne niemowlę uniknęła śmierci. Została wywieziona z getta warszawskiego do aryjskiej strony miasta w drewnianej skrzynce ukrytej w wozie pełnym cegieł. Fragmenty powieści przeczyta Radosław Elis, aktor Teatru Muzycznego w Poznaniu. Wyjątkową oprawę muzyczną przygotuje klarnecista Arkadiusz Kowalski.

Opis książki (od Wydawnictwa LIRA). Uratowana z warszawskiego getta – najmłodsze dziecko ocalone dzięki Irenie Sendlerowej. Córka dwóch matek, żydowskiej i polskiej. Z wykształcenia – pedagog, z wyboru – dusza rogata. Żona poety, Jerzego Ficowskiego. Działaczka antykomunistycznej opozycji. W wolnej Polsce doradczyni i rzeczniczka prasowa ministra Jacka Kuronia.

Oto niepokorna Elżbieta Ficowska (ur. 1942), sportretowana w książce Cezarego Harasimowicza, który ze swoją bohaterką odbył wiele pasjonujących rozmów. „Bieta” nie jest jednak biografią. Jest powieścią. Powieścią czułą, choć nieckliwą; dramatyczną, ale i dowcipną. Powieścią o kobiecie, w której losie lub przeznaczeniu, jak zwał tak zwał, odciska się historia narodów na wieki ze sobą związanych, żydowskiego i polskiego.

Informacje o autorze (od Wydawnictwa LIRA). Cezary Harasimowicz – pisarz, scenarzysta, dramaturg. Autor scenariuszy, według których powstało kilkanaście filmów i seriali (m. in.: 300 mil do nieba, Bandyta, Ekstradycja 3, Daleko od okna, Przeprowadzki, Żyć nie umierać). Autor kilkunastu powieści (m. in.: Saga czyli filiżanka, której nie ma, Mirabelka, Była sobie miłość, Tajemnica Iny, Adam, Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej). Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Literackiej m. st. Warszawy i amerykańskiej nagrody Hartley-Merrill Award.

Na wydarzenie dostępne są jeszcze ostatnie bilety (w kasie oraz online).

Fot. Maciej Zienkiewicz Photography dla Wydawnictwa Lira.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*