Poszukiwana, poszukiwany. Ekspert IT

2022 rok przyniósł on szczyt ożywienia rekrutacyjnego. Po raz pierwszy w historii liczba ogłoszeń w Pracuj.pl przekroczyła milion.

Pomimo wielorakich gospodarczych wyzwań, pracodawcy byli aktywni, szczególnie w pierwszym półroczu. W rekrutacji widoczna była rosnąca rola kompetencji cyfrowych oraz utrzymująca się popularność pracy zdalnej i hybrydowej. W ostatnich miesiącach roku pracodawcy stopniowo obniżali aktywność, wciąż utrzymując ją jednak na relatywnie wysokim poziomie.

W zestawieniu specjalizacji najczęściej poszukiwanych przez pracodawców na czele rankingu uplasowali się eksperci IT. To do nich kierowano w minionym roku aż 25% ogłoszeń w serwisie Pracuj.pl, czyli blisko 280 tysięcy. Na wynik ten złożyły się oferty pracy dla specjalistów ds. rozwoju oprogramowania (16% wszystkich ogłoszeń) oraz administracji IT (9%). Ten wynik potwierdza wzmocnienie pozycji ekspertów technologii na liście najbardziej pożądanych pracowników. Podkreśla także rosnącą rolę kompetencji cyfrowych w oczekiwaniach pracodawców.

Na drugim miejscu, z niewielką stratą do lidera, plasują się specjaliści ds. sprzedaży. Kierowano do nich w minionym roku 274 tysiące ofert (25%). W przypadku tej grupy niewątpliwie pozytywnie na jej popularność wśród pracodawców wpływać mogło zdjęcie większości restrykcji związanych z pandemią. Wszak to wpływało na większy ruch w centrach handlowych, a także rosnącą sprzedaż.

Na trzecim miejscu są pracownicy fizyczni. To grupa, która w ostatnich latach stopniowo zwiększała swoje znaczenie dla pracodawców, mimo prognoz niektórych ekspertów dotyczących negatywnego wpływu automatyzacji na ich perspektywy zawodowe. Nieznacznie wyprzedzili oni w minionym roku specjalistów ds. obsługi klienta (w obu przypadkach 13% ofert). Na kolejnych miejscach zestawienia znaleźli się specjaliści ds. finansów (11%) oraz inżynierii (10%).

Pobierz raport Rynek Pracy Specjalistów 2022 w PDF [KLIKNIJ]

Fot. www.pracuj.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*