Po projekcji – pytania do reżysera

„Hummus! The movie” – to film, który został pokazany wczoraj w ramach Simchat Chaim Festival.

Opowiada historię trzech osób: muzułmańskiej kobiety (Suheila), Żyda (Eliyahu) i chrześcijańskiego Araba (Jalil), których losy związane są z hummusem. Traktowanym nie tylko w sposób dosłowny – choć, oczywiście, w pewien sposób jest on także bohaterem filmu. Widzimy bohaterów, których  życie wpisane jest w kontekst polityczny na Bliskim Wschodzie. Ale pokazuje też, że są rzeczy (jak w tym przypadku jedzenie), które choć potrafią łączyć, to i paradoksalnie dzielić. Warto tu wspomnieć chociażby o kwestii przypisania sobie kwestii „własności” samej potrawy i jej przynależności do różnych krajów.

Film skupia się na innej historii Izraela – pokazując ją z perspektywy współcześnie żyjących tam ludzi, którzy – pomimo różnej przynależności konfesyjnej – mają pewne wspólności, co czyni ich Izraelczykami.

Po projekcji widzowie mieli czas na zadanie pytań reżyserowi filmu – Orenowi Rosenfeldowi, a także Suheili Al Hindi i jej siostrze Miriam Al Hindi. Spotkanie z nimi poprowadziła Dorota Reksińska, a tłumaczyła Magdalena Kuś. Pytania z sali dotyczyły nie tylko kwestii związanych z przyszłymi projektami reżysera, ale również związane były z indywidualnymi losami bohaterek, czy też szczegółami technicznymi przygotowania hummusu.

Fot. https://www.youtube.com/watch?v=PQPrc712DU0

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*