Ojczysty dla 80.000.000 osób

Język francuski – obecny w wielu instytucjach na całym świecie, oficjalny język organizacji międzynarodowych, trzeci język najchętniej studiowany w skali globu, urzędowy lub powszechnie używany w 54 krajach i przez niemal 230 milionów ludzi na ziemi.

W Polsce francuski w stopniu bardzo dobrym lub dobrym znają zaledwie 2% mieszkańców, zaś w stopniu komunikatywnym kolejne 2%. Choć wartości te nie są zbyt wysokie, warto wspomnieć, że w przypadku znajomości języka Moliera wśród Polaków mówić można o poziomie pozwalającym wykorzystywać go na co dzień zarówno w życiu osobistym jak i codziennej pracy. Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Języka Francuskiego.

Stale rosnąca możliwość podróżowania, emigracji oraz relokacji zawodowej powoduje, że coraz więcej obywateli Polski, na co dzień, porozumiewa się w obcym języku. Ponad jedna trzecia Polaków (38%) zna jeden język obcy, 15% – dwa, a 3% badanych – trzy. Wśród najpopularniejszych znajdują się kolejno: angielski, rosyjski, niemiecki.

Francuski jest  językiem ojczystym dla ok. 80 mln ludzi na świecie, wśród których znajdują się Francuzi, Kanadyjczycy, Belgowie oraz Szwajcarzy. Dla ponad 20 mln. mieszkańców globu jest językiem głównym, jako rodzimego używa go natomiast ponad 76 mln ludzi. Jest rozpowszechniony w krajach europejskich, ale również afrykańskich, w USA, Azji i na Bliskim Wschodzie (dawnych koloniach i terenach zależnych). Jest oficjalnym językiem m. in.: FIFA, Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego,  Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, NATO, Organizacji Narodów Zjednoczonych, OECD czy Światowej Organizacji Handlu, UCI, Unii Afrykańskiej oraz Unii Europejskiej.

Do końca XX wieku był drugim, po języku angielskim, najczęściej nauczanym i studiowanym językiem obcym, jednak na początki XXI wieku został wyparty przez język hiszpański. Od XVIII wieku był językiem międzynarodowym, przede wszystkim w dyplomacji oraz kulturze i stał się źródłem zapożyczeń stosowanych obecnie w wielu innych językach.

Język francuski to jeden z najpiękniejszych współczesnych języków świata. Tradycyjnie uważany jest za język literatury, sztuki, kultury, a obecnie coraz częściej też biznesu. Warto się go uczyć nie tylko po to by móc pracować w strukturach wymagających jego znajomości, ale przede wszystkim by każdego dnia móc poznawać dziedzictwo i kulturę narodu, który od wieków wywiera wpływ również na polskie dziedzictwo.

Fot. Andrzej Piechocki

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*