Premiera najnowszego numeru miesięcznika „Znak” już 1 czerwca, a w nim wiodący temat nadmiaru informacji dobiegających do nas z otaczającego nas świata.
Każda z nich w momencie rozszyfrowania jest dla ludzi bodźcem powodującym zróżnicowane reakcje, od tych całkowicie pozytywnych aż po te, które są całkowicie niepożądane. Taka sytuacja powoduje pewien rodzaj dylematu, gdyż jako społeczeństwo XXI wieku pragniemy wiedzy o wszystkim i wszystkich w dowolnej chwili. Z drugiej jednak strony coraz częściej mamy z tego powodu kłopoty z koncentracją oraz systematycznie pogarsza się jakość naszego snu, chociażby poprzez przywiązanie do naszego smartfona.
Podobnych rozważań podejmą się poproszeni o rozmowę goście w odpowiedziach na następujące pytania: „W jaki sposób przeciwdziałać nadmiarowi bodźców?”, „Czy internetowy detoks ma sens?”, „Jak odczuwano zmęczenie w przeszłości?”, „Kim są osoby wysoko wrażliwe?”. Udzielili ich: Nicholas Carr, Michał R. Wiśniewski, Marta Sapała i Monika Baryła-Matejczuk.
W tym numerze znajdziemy również szereg innych interesujących tematów. Między innymi Tomek Kaczor w nowym cyklu Fotoreportaż opowie o bohaterach codzienności, a Zbigniew Mikołejko podejmie rozważania na temat Mein Kampf w artykule „Kompilacja sloganów z tanich broszurek”. Są również felietony Olgi Gitkiewicz, Filipa Springera i Janusza Poniewierskiego oraz artykuł Uli Idzikowskiej „Głód i strach wciąż rządzą w Sudanie Południowym”.
Fot. iliustracyjne – https://www.pexels.com
Dodaj komentarz