Niewielki, ale nowoczesny

W Nowym Tomyślu, dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, trwa budowa pierwszego w Polsce innowacyjnego dworca kolejowego.

Rozpoczęła się ona we wrześniu 2020, a zakończy w I połowie 2021 – tak poinformował Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA. Oby tylko obecna sytuacja epidemiczna nie pokrzyżowała planów. Budynek stanął bliżej przejścia podziemnego, ma być dostosowany do wszystkich podróżnych, w tym niepełnosprawnych (m. in. tablice dotykowe, ścieżki prowadzące). Pozostaje on także w zgodzie z ekologią: panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, oświetlenie LED, odzysk wody opadowej do podlewania roślin i toalet. Na niewielkiej powierzchni (72 metry kwadratowe) powiodło się umieścić poczekalnię, kasę biletową, toalety, stojaki na rowery, dostępna będzie sieć Wi-Fi.

Innowacyjne Dworce Systemowe to autorski projekt opracowany w PKP SA. Generalnie, jest on ukierunkowany na budowę niedużych, ale na wskroś nowoczesnych dworców zsynchronizowanych z lokalnymi potrzebami.

Koszt inwestycji szacuje się na prawie 5 mln. złotych. Wykorzystane są środki unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą budowy jest firma SKB SA.

Wizualizacja – PKP SA

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*