Malowniczo otoczony jeziorami i lasami

Inowrocław, jedno z większych miast w województwie kujawsko-pomorskim, oddalony od Poznania o około 100 km.  Warto się tutaj choćby na kilka godzin zatrzymać.

Miasto (założone w XII wieku) słynie nie tylko z jednego z najstarszych kościołów na Kujawach, mającego status bazyliki mniejszej, kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny, ale również historycznych złóż soli kamiennej oraz opartych na nich tężniach solankowych. Co jeszcze może zaskoczyć w tym uzdrowiskowym mieście?

Inowrocław położony jest we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, otoczony  malowniczymi jeziorami i lasami. Kuracjusze mogą korzystać nie tylko z uzdrowiskowej tężni, ale również z 85-hektarowego Parku Solankowego, licznych szpitali uzdrowiskowych, tzw. „ogrodów zapachów”, pijalni wód oraz basenu Inowrocławska Terma. Być może właśnie temu zawdzięcza tytuł jednego z najczystszych miast w Polsce, jeśli chodzi o normy czystości powietrza. Z  historią tego miasta są związani liczni wielcy Polacy:  gen. Władysław Sikorski, Maria Konopnicka, Jan Kasprowicz, Stanisław Przybyszewski.

Fot. Weronika Miksza

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*