Laureaci już znani i nagrodzeni

W Krakowskim Forum Kultury odbyła się XIII Gala Finałowa Konkursu Nagroda Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. To był wieczór pełen emocji, radości i dziennikarskich talentów.

Laureatami kategorii Debiut Publicystyczny zostali: Mikołaj Grabowski za artykuł „Wieczna wojna w Ziemi Obiecanej” oraz duet: Justyna Arlet-Głowacka i Olga Sochaczewska za pracę pt. „Mamy na studiach”. Nagrodę wręczyli Olimpia Górska-Żukowska – wykładowczyni i prezenterka telewizyjna oraz Adrian Burtan – redaktor i dziennikarz, a także laureat Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. Docenili oni dobór i ujęcie tematów przez zwycięzców kategorii.

Nagrodę w kategorii Reportaż – po Debiucie im. Pawła Migasa zdobyła Monika Lender-Gołębiowska. Doceniona została za tekst „Purpurowe dzieci”, który poruszał tematykę wcześniaków i był jednocześnie osobistą historią jej córki. Nagrodę wręczył Bogdan Gancarz – kierownik redakcji „Gościa Niedzielnego”, która jest fundatorem tejże nagrody.

W kategorii Młodzi Twórcy Filmowi im. ks. Andrzeja Baczyńskiego triumfował Jakub Juhnke za film pełnometrażowy pt. „To Polacy z Markowej”, przedstawiający historię bł. Rodziny Ulmów, która za swój bohaterski czyn zapłaciła najwyższą cenę – życie. Nagrodę wręczyły Barbara Pajchert – wykładowczyni i dziennikarka oraz Karolina Woźniacka – dziennikarka Telewizji Polskiej i wieloletnia liderka działu wideo Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, doceniając tegoroczny poziom przesłanych w tej kategorii prac.

W tegorocznej edycji Konkursu pojawiła się wyjątkowa nagroda specjalna. Wyróżnienie to otrzymał Krystian Lachor za wybitne zdjęcia do filmów. Nagroda została ufundowana przez prof. Krzysztofa Gurbę – pomysłodawcę konkursu.

Pierwszym w historii laureatem w najnowszej kategorii konkursowej – Obiektyw Młodych im. Andrzeja Stawiarskiego – za cykl fotograficzny „Katalog ludzi przeróżnych”, został Maciej Piórek. Nagrodę wręczyła Marta Łysek – redaktorka, pisarka i blogerka, która ogłaszając nazwisko laureata, nawiązała do wspomnień o śp. Andrzeju Stawiarskim, który zmarł w 2023 r., a swoim fotograficznym dorobkiem i niezwykłą osobowością zarażał innych pasją do działania.

Tym razem w kategorii Inicjatywa Roku nie zostały przyznane nagrody.

Organizatorami konkursu od 2011 roku są studenci i absolwenci dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Dziennikarskie Koło Naukowe działające w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII, Oddział Krakowski Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, redakcja „Gościa Niedzielnego” i Fundacja im. ks. prof. Andrzeja Baczyńskiego. Partnerem jest Fundacja im. Świętej Królowej Jadwigi dla UPJPII w Krakowie. Patronem konkursu jest tragicznie zmarły w 2010 roku student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UPJPII Bartek Zdunek.