Kres „nocnych lotów”. Nowe regulacje

,

Od kilkudziesięciu godzin na Kampusie Morasko obowiązują nowe zasady ruchu i parkowania. Mają one zapobiec nielegalnym wyścigom samochodowym, które tutaj były organizowane.

9 stycznia 2024 uczelnia wydała komunikat, w którym poinformowała, iż od poniedziałku 15 stycznia parkowanie i wyjazd z obszaru kampusu w godzinach nocnych będzie dozwolone wyłącznie dla pojazdów posiadających upoważnienie wydane przez UAM. Oznaczać to będzie zakaz wjazdu i parkowania na tym terenie od 21:00 do 6:00. Od zakazu będą jednak wyjątki – we wskazanych godzinach na teren będą mogli wjeżdżać pracownicy UAM, służby miejskie, MPK Poznań oraz osoby, które złożą odpowiednie zapotrzebowanie na wjazd. Pozostali będą musieli liczyć się z konsekwencjami nieprzestrzegania przepisów, czyli możliwym mandatem w wysokości do 500 złotych.

Dr Marcin Wysocki, kanclerz UAM, podkreślił, że nowa regulacja przepisu powstała przy współpracy UAM ze służbami policji: „Nie ukrywam, że jest to wynik rozmów prowadzonych między uniwersytetem a policją i ma to być jeden ze sposobów na przeciwdziałanie „nocnym lotom”, czyli wyścigom samochodów, które odbywały się notorycznie na Kampusie Morasko”.

Obowiązują tutaj takie same zasady ruchu, jak na drodze publicznej, co dotyczy m. in. ograniczeń prędkości czy obowiązku parkowania w wyznaczonych miejscach. Zgodnie z informacjami podanymi przez UAM, policja ma prawo wystawić mandat za nieprzestrzeganie znaku drogowego B-1, który oznacza zakaz ruchu.

Szczegóły pod adresem: https://scienceinpoland.pl/aktualnosci/news%2C100118%2Cpoznan-od-przyszlego-tygodnia-nowa-organizacja-ruchu-na-kampusie-morasko

Fot. Wanda Galuba