Jedyna taka w roku

Już dzisiaj ponad 60 poznańskich placówek kulturalnych otwiera swoje drzwi dla odwiedzających. Większość umożliwi bezpłatne wejście i zwiedzanie, nie tylko w standardowych godzinach, ale również w nocy.

Pierwsza, historyczna edycja Nocy Muzeów odbyła się ponad 20 lat temu, w 1997 roku w Berlinie. Już od samego początku cieszyła się ona gigantycznym zainteresowaniem. Z roku na rok, coraz więcej europejskich miast (aktualnie ponad 140) postanowiło iść śladem niemieckiej stolicy i zaczęło organizować takie wydarzenie również u siebie. Pierwsza polska Noc Muzeów odbyła się w stolicy Wielkopolski. Był rok 2003 i właśnie wtedy swoje drzwi dla nocnych odwiedzających otworzyło poznańskie Muzeum Narodowe.

W tym roku do 16. edycji Nocy Muzeów przystąpiła rekordowa liczba instytucji. 60 placówek kulturalno-społecznych zorganizuje ponad 250 wydarzeń. Tegoroczna odsłona nie ogranicza się już tylko do zwiedzania. W Muzeum Narodowym odbędzie się sesja medytacji, w Muzeum Sztuk Użytkowych pokaz filmu, a z kolei w Muzeum Etnograficznym specjalne warsztaty poświęcone najstarszym fotografiom w zbiorach muzeum.  Organizatorzy przygotowali specjalne gadżety dla zainteresowanych. Saszetki z logo imprezy i kolorowe torby zakupić będzie można w siedzibie głównej wydarzenia, czyli Muzeum Narodowym, ale również na Zamku i w Domu Tramwajarza.

W zeszłym roku uczestników było ponad 70 tysięcy osób. Program tegorocznej edycji wskazuje na to, że i dzisiaj tradycji stanie się zadość, a rekord liczby odwiedzających po raz kolejny zostanie pobity.

Fot. https://twitter.com/cimpoznan/status/996657814138507264

 

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*