Inaczej, niż u Forda. Tylko biały

Od stycznia 2018 roku jazda czarnym samochodem w Aszchabadzie, stolicy Turkmenistanu, jest nielegalna.

Przygotowania do tego zaczęły się wcześniej.  W ostatnich dwóch miesiącach 2017 roku policja wywoziła auta w ciemnych kolorach na specjalne parkingi. Kto i dlaczego wpadł na tak absurdalny pomysł? Odpowiedź na powyższe pytanie jest niezwykle zaskakująca. Otóż jest to prezydent kraju, Gurbanguly Berdymukhamedov, który swój urząd objął w lutym 2017 roku. Twierdzi, że kolor czarny jest pechowy, natomiast biały to kolor nadziei. Zmiany zaczął od siebie i swojego najbliższego otoczenia. W 2015 roku zaczął pozbywać się czarnych samochodów z rządowej floty. Dwa lata wcześniej na życzenie prezydenta, państwo wydało miliardy dolarów na budynki ze śnieżnobiałego marmuru.

W związku z zakazem doszło już do kilku incydentów – celnicy zakazali importu do kraju dwóch egzemplarzy Toyoty Corolli i Lexusa RX, argumentując ten fakt tym, że kierowcy powinni wybrać białe auta. Posiadacze czarnych samochodów dostali powiadomienie o konieczności przemalowania pojazdu na kolor jaśniejszy, nie zważając na to, że koszt takiego zabiegu jest bardzo wysoki. Według informacji podanych przez Radio Azatlyk, jeden ze słuchaczy, na niepotrzebną zmianę koloru musiał wydać  7000 manatów turkmeńskich, czyli jest to ponad 14 tys. zł. Zakłady lakiernicze wyczuły okazję i zaczęły podnosić ceny. Przemalowanie może teraz kosztować nawet 11 000 manatów, czyli ponad 22 tys. zł.

To nie jedyna absurdalna decyzja Berdymukhamedova. W grudniu 2017 zabronił on kobietom prowadzić samochody. Według serwisu Akipress, za tym zakazem stoi minister spraw wewnętrznych Turkmenistanu, argumentujący swoje zdanie tym, że większość wypadków albo powodują kobiety, albo biorą w nich udział. Policjanci w całym kraju zatrzymują kobiety, które prowadzą samochód, zabierają im prawa jazdy,  auta są rekwirowane. Dotychczas jedynym miejscem, gdzie był taki zakaz była Arabia Saudyjska, lecz przestanie on obowiązywać w czerwcu 2018.

Mieszkańcy Turkmenistanu, rzecz jasna,  nie są zadowoleni z tych zmian.

Fot. Katalog Alfa Romeo Giulia – https://pol-car.pl/model/giulia/?wpfb_dl=206

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*