Ile lat ma Hobbit? 80

J.R.R Tolkiena (na zdjęciu) nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Mimo iż od śmierci autora minęły 44 lata, wciąż cieszy się on wielką popularnością. W tym roku mija 80 lat od kiedy świat po raz pierwszy usłyszał o „Śródziemiu”.

Powieść „Hobbit – czyli tam i z powrotem” ujrzała światło dzienne w 1937 roku i stała się wstępem późniejszych części „Władcy Pierścieni”. Doczekała się ekranizacji. Największą sławę przyniosła jednak filmowa adaptacja trylogii. Początkowo książka została napisana tylko dla dzieci autora. Po wydaniu i wielu tłumaczeniach, stała się dziełem kultowym na skalę światową, a Tolkien – prekursorem współczesnej literatury fantasy.

Zarówno „Hobbit”, jak i „Władca pierścieni” są inspirowane staroangielskimi legendami. Tolkienowska koncepcja elfów czy krasnoludów dla wielu jest wzorcowa, a stworzony świat stał się dla miłośników fantastyki ideałem. Nawet dziś jego twórczość zdobywa fanów wśród młodego pokolenia, które zachwycone efektownymi filmami, sięga po książki. Hobbitowi pozostaje więc życzyć… sto lat!

Fot: http://encyklopediafantastyki.pl/images/9/9b/Tolkien3.jpeg

,

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*