Grand Prix dla „Joko” Izabeli Plucińskiej

Przełomowy moment w historii Festiwalu Animator! Po raz pierwszy Grand Prix zarówno Konkursu Międzynarodowego Krótkometrażowego, jak i Konkursu Polskiego, zdobyła ta sama twórczyni. 

W Poznaniu Grand Prix 17. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator, a tym samym skróconą drogę do nominacji oscarowej, zdobyła polska kooprodukcja „Joko” w reżyserii Izabeli Plucińskiej. „Joko” to pełna absurdalnego humoru i makabry groteskowa wizja wiecznego wyzysku i dominacji człowieka nad człowiekiem. Jury w składzie: Magdalena Osińska, Mark Taynton oraz Ebele Okoye w ten sposób uzasadnia swój wybór:  „Szorstki, odważny film z fantastyczną analizą postaci, który naszym zdaniem naprawdę popycha gatunek poklatkowy do przodu, równoważąc czarny humor, tragedię i emancypację klasową z komentarzem społecznym.”

To nie jedyna nagroda Izabeli Plucińskiej. Jej animacja “Outside” zdobyła także Grand Prix Konkursu Polskiego – Złoty Animusz oraz finansowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich nagrodę w wysokości 12.000 złotych. Inspiracją dla filmu był artykuł w niemieckiej gazecie zatytułowany „Statystyki są przerażające”. Animacja „Outside” opowiada historię przemocy domowej, do której dochodzi każdego dnia za zamkniętymi drzwiami.  

Poprzez ekspresję, plastyczność i abstrakcję reżyserka porusza ważny temat. Używając prostych kolorów i kształtów, film wywiera głęboki wpływ i porusza publiczność.  Tak swój werdykt uzasadnili Alba Sotorra, Jon Frickey i Mona Sheded, czyli tegoroczne, międzynarodowe Jury Konkursu Polskiego.   

Jury Konkursu Międzynarodowego Pełnometrażowego i Konkursu Seriali w składzie: Kari Juusonen, Diego Herguera Acosta i María Trénor wybrało za zwycięzcę pełnego metrażu filipiński film „The Missing” w reżyserii Carla Josepha E. Papa, który na Festiwalu Animator miał swoją polską premierę. W Konkursie Seriali zwyciężył amerykański „The Rise of Blus: A Nouns Movie” w reżyserii Billy’ego Dao i Jamie’ego Chung, 

Pełna lista laureatów i laureatek na stronie Festiwalu Animator: www.animator-festival.com

Pokazy nagrodzonych produkcji odbyły się w minioną niedzielę w Kinie Muza w Poznaniu.

Fot. M. Zakrzewski

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*