Gdy rewolucja dźwiękowa przeraża bohaterów…

„Deszczowa piosenka” jest satyrą na Hollywood lat 20-tych XX wieku i rodzący się w tamtych czasach show biznes.

Don Lockwood jest jedną z najpopularniejszych gwiazd kina, a na czerwonym dywanie pojawia się w towarzystwie swojej filmowej partnerki Liny Lamont. Współpraca na planie z piękną, lecz kapryśną aktorką, komplikuje się, gdy kinematografia przechodzi rewolucję dźwiękową. Nieprzyjemny głos Liny stawia pod znakiem zapytania plan stworzenia nowego filmu. Wówczas przyjaciel Dona – kompozytor Cosmo Brown – wpada na pomysł wykorzystania głosu utalentowanej, lecz jeszcze niedocenionej artystki, Kathy Selden… Plan, sam w sobie ryzykowny, komplikuje dodatkowo nieodwzajemnione uczucie Liny do Dona oraz zauroczenie aktora, pełną wdzięku i niezależną, Kathy…

Spektakl „Deszczowa piosenka” oparty jest na scenariuszu filmu z 1952 roku o tym samym tytule, który został okrzyknięty najlepszym musicalem wszech czasów. Jego autorami są Betty Comden i Adolph Green. Widzowie pokochali go przede wszystkim za kultowe piosenki, takie jak „Good Morning”, czy „Singin’ In The Rain”. Adaptacja teatralna wiernie odtwarza przebieg akcji, łącznie ze słynną sceną tańca w deszczu.

Musical „Deszczowa piosenka” w reżyserii Tadeusza Kabicza stawia pytanie o to, czym właściwie jest słynna Fabryka Snów i skąd bierze się w człowieku potrzeba, by tworzyć nieprawdziwe, upiększone obrazy rzeczywistości. Stanowiąca główną oś fabuły, rewolucja dźwiękowa przeraża bohaterów, bo niesie ze sobą ryzyko odsłonięcia iluzoryczności filmowego świata. Spektakl opowiada o procesie twórczym, roli gwiazd w społeczeństwie i przymusie nieustannego spełniania cudzych oczekiwań.

Kierownikiem muzycznym poznańskiej produkcji jest Krzysztof Herdzin, za scenografię i kostiumy odpowiada projektantka polsko-japońskiego pochodzenia Natalia Kitamikado, a choreografię przygotowują Michał Cyran i Maciej Glaza (step).

Partnerem premiery była firma Aquanet Retencja, z którą będziemy współpracować przy projekcie o tematyce ekologicznej i która wspomogła nas technologicznie w przygotowaniu spektaklu i jego kultowych scen. Projekt zakłada działania edukacyjne dotyczące odzyskiwania wody deszczowej (retencji) i jej roli w przeciwdziałaniu kryzysowi wodnemu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*