Dotarli na 696 metr

Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego Poznań wespół ze Speleoklubem Świętokrzyskim otrzymały wyróżnienie w dwudziestej edycji Ogólnopolskiego Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, powszechnie znanego pod nazwą Kolos. Wśród 26 członków wyprawy Prokletije 2017 znalazło się sześcioro przedstawicieli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza – pracownik, studentka oraz czterech absolwentów Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych.

Grupa wędrowała od 14 lipca do 6 sierpnia 2017. Trasa prowadziła w czarnogórską część Gór Prokletije. Pomierzono ponad 2640 metrów nowych korytarzy jaskiniowych oraz pogłębiono Jaskinię Górniczą do 696 metrów, co czyni ją najgłębszą w Górach Prokletije. Ten właśnie wyczyn spotkał się z podziwem oceniających, czego efektem jest wyróżnienie. Zainteresowani zapowiedzieli, że wszystkie badane podczas tej wyprawy jaskinie będą nadal eksplorowane.

Festiwal jest największym zlotem podróżniczym w Europie, corocznie odbywającym się w Gdyni. Konkurs podzielony jest na pięć kategorii: wyczyn roku, alpinizm, podróże, eksploracja jaskiń, żeglarstwo. W każdej z nich zwycięzca otrzymuje Kolosa – nagrodę główną w podkategoriach. Grupa, w której znajdziemy przedstawicieli UAM, musiała uznać wyższość Speleoklubu Wrocławskiego, który triumfował dzięki eksploracji jaskiń w górach Picos de Europa. Nagradzane są również wyjątkowe wyprawy. Swoich zwycięzców wybiera publiczność i dziennikarze. Super Kolos, czyli triumf na festiwalu, otrzymała za rok 2017 himalaistka, Anna Czerwińska.

Fot. www.amu.edu.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*