DLA CIEBIE NIEWIELE, DLA NICH WSZYSTKO

Człowiek z reguły dba o siebie samego. Patrzymy przede wszystkim na własną wygodę i komfort psychiczny. Taka już jest ludzka natura. Dlatego tak ważne jest, abyśmy pomyśleli od czasu do czasu o innych, którym zwyczajnie nie poświęcamy uwagi w stercie codziennych obowiązków.

Są to ludzie, którzy także stawiają komfort swojego życia na pierwszym miejscu, ale – niestety – z różnych przyczyn nie są w stanie zapewnić sobie wygód i dóbr, które zaspokoiłyby podstawowe potrzeby lub przybliżyłyby ich do osiągnięcia jakiegoś celu. Na szczęście, istnieją instytucje i fundacje, które pomagają tym zainteresowanym pomocą dotrzeć do potrzebujących. Kiedy już podejmiemy decyzję do kogo chcemy się skierować, stajemy przed kolejnym wyborem. Mianowicie chodzi o sposób, w jaki zamierzamy pomóc. Można wpłacać regularne składki lub zaopatrywać instytucje w potrzebne fundusze, również jednorazowo.

W Polsce od 2004 roku funkcjonuje możliwość „1%”. Polega ona na tym, że podatnicy, czyli każda osoba fizyczna, ma prawo i możliwość podarować 1% swojego podatku dochodowego jakiejkolwiek wybranej przez siebie organizacji. Musi ona jednak mieć  status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Procent podatku, który przekazujemy organizacjom, automatycznie trafia do Skarbu Państwa, jeżeli tej chęci w odpowiednim miejscu zeznania podatkowego nie wyrazimy. W takim razie lepiej wesprzeć jakąkolwiek organizację, niż nie zdecydować się na takie jej wsparcie.  Zyskujemy za to satysfakcję z pomocy innym.

W samym województwie wielkopolskim istnieje prawie 700 organizacji pożytku publicznego. Jest w czym wybierać. Przykładem może być Stowarzyszenie „Otwarte Klatki” (KRS: 0000444120), które od 2012 roku wspiera zwierzęta hodowlane, chcąc zmienić ich los, oraz należy do globalnej koalicji na rzecz praw zwierząt. Inną organizacją jest poznańska Społeczna Fundacja „Ludzie dla Ludzi” (KRS: 0000029422), która zajmuje się wspieraniem jakości leczenia onkologicznego w Polsce i już od 20 lat finansuje sprzęt medyczny czy badania naukowe w tym zakresie. Poza nimi funkcjonują również fundacje na rzecz domów dziecka, stowarzyszenia pro ekologiczne, fundacje wspierające służby ratunkowe oraz wiele innych.

Każdy podatnik powinien przemyśleć chęć przekazania 1% podatku na którąś z organizacji, ponieważ nic nie tracimy, a jest wokół nas tyle wspaniałych inicjatyw stworzonych przez ludzi o dobrym sercu. W związku z tym, dlaczego nie mielibyśmy dołączyć do ich grona takim drobnym gestem? Uśmiech na własnej i cudzych twarzach gwarantowany.

Fot. zrzut ekranu http://www.ludziedlaludzi.pl

 

2 komentarze do DLA CIEBIE NIEWIELE, DLA NICH WSZYSTKO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*