Czwarty raz z rzędu liderem

Według ostatniej edycji badań prowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), Policja jest najwyżej ocenianą instytucją publiczną. Na drugim miejscu znalazły się władze samorządowe miasta/ gminy, a tuż za nimi wojsko.

Fundacja CBOS, zajmuje się prowadzeniem cyklicznych badań sondażowych, w których monitoruje opinie dorosłych Polaków dotyczące ważnych problemów społeczno-politycznych i gospodarczych w kraju. W marcu i wrześniu każdego roku dotyczą one działalności prezydenta, parlamentu oraz wybranych instytucji publicznych, w tym Policji. CBOS działa od 1982 roku, a badania prowadzi  na około 1000-osobowej grupie.

O pierwszym miejscu dla funkcjonariuszy Policji zdecydowało 80% respondentów. Warto podkreślić, że cieszy się ona pozycją lidera już czwarty raz z rzędu. Z nie gorszym wynikiem na drugim miejscu uplasowały się władze samorządowe miasta/gminy (74%), a tuż za nimi z wynikiem 72% – wojsko. Pośród badanych, są też inne ważne instytucje państwowe, w tym organy państwa. Między innymi Prezydent, który zyskał uznanie 58% respondentów, zajmując  5. miejsce w rankingu. To dość wysokie miejsce w porównaniu z ustawodawczymi organami państwa: Sejm – 37%, Senat – 35%. Z kolei jeden z organów władzy sądowniczej – Trybunał Konstytucyjny – dobrze oceniło jedynie 30% respondentów. Stawkę zamyka Forum Związków Zawodowych z wynikiem 14%.

Badanie przeprowadzono 5-15 marca 2020.

Fot. Andrzej Piechocki

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*