Codziennie mówi do rodaków

Od początku wojny wywołanej na terytorium Ukrainy przez Rosję, prezydent Wołodymyr Zełenski codziennie przemawia do swoich rodaków. Wraz z eskalacją agresji najeźdźcy, przekaz staje się coraz bardziej emocjonalny.

Jak czytamy na stronie Eska.pl, 28 lutego 2022 mówił: „Ukraińcy, my dokładnie wiemy, czego bronimy. My na pewno zwyciężymy”. Niemiecka tłumaczka, słysząc te słowa, pod wpływem wzruszenia nie była w stanie ich przetłumaczyć. Wszystko odbywało się na żywo dla telewizji „Welt”. Kobieta popłakała się na wizji, tracąc kontrolę nad emocjami.  

Serwis TVN24.pl, 1 marca 2022 informuje o debacie w Parlamencie Europejskim poświęconej Ukrainie i rosyjskiej agresji wymierzonej w ten kraj. Głos w brukselskiej wideokonferencji zabrali przedstawiciele władz ukraińskich z prezydentem na czele. Jak możemy przeczytać na łamach portalu Wyborcza.pl: „My pokazaliśmy, jak jesteśmy silni, pokazaliśmy, że jesteśmy Europejczykami. Udowodnijcie, że jesteście z nami, że nas nie porzucicie. Wtedy życie wygra ze śmiercią, a światło z ciemnością. Chwała Ukrainie!” Wystąpienie W. Zełenskiego nagrodzono owacją na stojąco.

3 marca 2022 w serwisie TVN24.pl możemy przeczytać, że prezydent Ukrainy w swoim przemówieniu powiedział, iż Rosja od początku inwazji na jego kraj straciła 9 tysięcy żołnierzy. Ukraiński przywódca oświadczył: „chociaż wojska rosyjskie przeważają swoją liczebnością, ale ich morale znacznie się pogorszyło, to ten dzień nie jest dobry dla wroga. Złamaliśmy plany wroga. Plany, które były budowane całymi latami. Nasi żołnierze, straż graniczna, obrona terytorialna, a nawet nasi rolnicy walczą z wrogiem i wygrywają.”

Następnego dnia Wp.pl przynosi informację o wieczornym wystąpieniu prezydenta Ukrainy. Mówi on o „terroryzmie nuklearnym” Rosji, ostro krytykuje decyzję NATO o niezamykaniu nieba nad Ukrainą. „Prowadzimy ciężką wojnę, rujnowane są miasta, zabijane są dzieci.” (…) Wszyscy ludzie, którzy umrą od tego dnia, umrą również przez Was! Z powodu waszej słabości, z powodu waszego braku jedności. (…) Kraje NATO stworzyły narrację, że zamknięcie nieba spowoduje agresję Rosji przeciw NATO. To autohipnoza tych, którzy są słabi i wewnętrznie niepewni, chociaż mogą posiadać broń kilkakrotnie silniejszą niż nasza. Powinniście byli pomyśleć o ludziach, o człowieczeństwie.”

Komentarz

MOGĄ BYĆ DUMNI. Z każdym dniem eskalacja przemocy przybiera na sile. Docierają do nas liczne informacje o atakach rakietowych na osiedla mieszkaniowe, o ofiarach wśród ludności cywilnej, w tym dzieci, o gwałtach na młodych mieszkankach Ukrainy. W tej ponurej rzeczywistości, z którą przyszło się zmierzyć naszym sąsiadom, jest jasny punkt. To osoba, która daje im nadzieję. To prezydent ich Ojczyzny, z którego mogą być dumni. Który nie pozostawił ich, walczy razem z nimi o wolność, niezależność.  Udowadnia Europie, udowadnia światu, jak ważna jest niepodległość,  ile można poświęcić walcząc o nią.

Każdego dnia, W. Zełenski  w patriotycznych i braterskich przemówieniach wskazuje rodakom drogę do wolnej Ukrainy, wolnej Europy i wolnych ludzi. Europa i świat, słuchając jego słów, mogą się wiele nauczyć.

Małgorzata Kochańska-Lizewicz

Fot. https://twitter.com/ZelenskyyUa/status/1499574413095751683/video/1

1 Komentarz do Codziennie mówi do rodaków

  1. Piękny komentarz, i świetny artykuł. Mimo tak ciężkich czasów nadal pozostają bohaterowie którzy starają się bronić ludzi i walczyć o przyszłość świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*