Co szóste wyszukiwanie – tester gier

– 42 tys. zł dla Senior PHP Developera – to kwartalny rekord w naszym serwisie. Rozpoczynający karierę juniorzy muszą się zadowolić zarobkami rzędu 4 tys. zł.

Dynamicznie rośnie udział kandydatów poszukujących pracy testera. Już co szóste wyszukiwanie dotyczy tego zawodu, a największym zainteresowaniem cieszą się oferty dla testerów gier. Pracodawcy nadal konsekwentnie przestawiają się na pracę hybrydową. Oferują ją już w 60 proc. ogłoszeń. Traci za to na popularności tryb całkowicie zdalny – podsumowują przedstawiciele the:protocol, platformy rekrutacyjnej dla sektora tech, w ramach zestawienia „Protokół rynku pracy IT Q2 2022”.

Senior i mid na celowniku pracodawców.Zarobki proponowane przez pracodawców w sektorze tech nadal utrzymują się na stabilnym, wysokim poziomie. Jak szacują eksperci, przeciętna pensja w branży IT w minionym kwartale, podobnie jak w Q1, wyniosła 9 000 zł brutto, ale warto pamiętać, że to wartość uśredniona, uwzględniająca wiele typów i poziomów stanowisk. Najlepsi specjaliści mogą liczyć na znacznie więcej. Najwyższe wynagrodzenia, oferowane m. in. Senior Developerom czy Architektom IT to nawet 30 000-40 000 zł brutto.

Takich ofert jest coraz więcej. W serwisie the:protocol najwyższa proponowana kwota w drugim kwartale 2022 wyniosła 42 000 zł i była to rekrutacja, w której poszukiwano Senior PHP Developera. Najniższe oferty to z kolei wynagrodzenia rzędu 4 000 – 5000 zł m.in. dla Junior Developerów.

Pracodawcy z branży IT poszukiwali najczęściej doświadczonych pracowników – seniorów oraz midów. To tendencja, która umacnia się już od dłuższego czasu. W drugim kwartale oferty skierowane do takich specjalistów stanowiły już ponad 75 procent wszystkich dostępnych. W porównaniu z ubiegłym kwartałem bardziej dynamicznie rosła liczba propozycji dla specjalistów średniego szczebla. Lista pięciu najczęściej wymaganych przez pracodawców technologii, narzędzi i języków programowania nie zmieniła się. Wciąż są to rozwiązania oparte o JavaScript, Python, Linux, Docker, oraz SQL.

Kandydaci chcą testować gry i pracować we frontendzie. Z punktu widzenia kandydata, wciąż najbardziej pożądanym stanowiskiem pracy w IT jest tester. Zainteresowanie tego typu ofertami wzrosło w stosunku do pierwszego kwartału, ich wyszukiwania (zarówno te dotyczące testera gier, manualnego, oprogramowania, jak i ogólnego hasła „tester”) stanowiły łącznie już niemal 15 procent wszystkich przeprowadzanych w serwisie the:protocol przez użytkowników. W obrębie stanowisk związanych z testowaniem najczęściej wyszukiwane były te skierowane do testerów gier (6,2 procenta wszystkich słów kluczowych wyszukiwanych w serwisie).

– W powszechnym mniemaniu, jest to stanowisko pozwalające na połączenie pasji z pracą, zapewniające same ciekawe bodźce i zmienność. To jednak tylko część prawdy o pracy testera w branży gamingowej. Od kandydatów w takich rekrutacjach wymaga się, oczywiście, zaangażowania i znajomości branży, ale także dokładności i znajomości metodyk testowania. Wśród najczęstszych obowiązków testera znajduje się bowiem wykrywanie i raportowanie błędów, sporządzanie ich szczegółowych opisów, a także praca nad dokumentacją testowanego oprogramowania. Polscy producenci gier cieszą się dużym uznaniem na świecie, realizują projekty o dużej skali i wartości. Praca testera gier komputerowych oprócz satysfakcji to zatem także duża doza odpowiedzialności – komentuje Szymon Płodowski, IT HR Business Partner w Grupie Pracuj, ekspert the:protocol.

Fot. ekran tv – Polsat Games

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*