Bastion odkrył kolejną niespodziankę

Nieoczekiwane znaleziska w trakcie renowacji wrocławskiego Wzgórza Partyzantów.

Bastion Sakwowy, wśród mieszkańców Wrocławia znany jako Wzgórze Partyzantów, odkrył kolejną niespodziankę, czym zaskoczył robotników odnawiających zabytek. Pod koniec ubiegłego roku, znaleziono, nigdzie nie oznaczoną w planach wzgórza, fontannę. „To było prawdziwe wow!” przyznaje kierownik robót. „Nie braliśmy pod uwagę, że coś zostało ze starej fontanny, a okazało się, że znaleźliśmy mury o grubości pół metra”

Do tej niespodzianki wezwano archeologów. Fontanna będzie odbudowana. „Mamy nieckę fontanny i oryginalne rury odprowadzające wodę. Będziemy to zabezpieczać. Jeden konserwator już widział, drugi zobaczy za moment” – informuje Krzysztof Świercz z Zarządu Inwestycji Miejskich, spółki nadzorującej prace na wzgórzu.

Podczas wzmacniania istniejących elementów budowli, odkryte zostały także zasypane pomieszczenia. Od razu wezwano archeologów, którzy poinformowali, że pochodzą one z XIX wielu.

Remont Bastionu rozpoczął się wiosną 2022 roku. Obejmuje on trzy główne zadania:

  • Rewaloryzację Pawilonu Perystylowego (dawnej Reduty) o powierzchni użytkowej 460 metrów kwadratowych. W tym zadaniu przewidziane są m. in. renowacja elewacji, odrestaurowanie sali kolumnowej o pow. 200 m kw., pomieszczeń technicznych, zaplecza sanitarnego i szatni.
  • Rewaloryzację kolumnady o powierzchni zabudowy 375 m. kw. Prace będą toczyć się zarówno w części podziemnej (kawiarnia, bufet, sanitariaty), jak i w części naziemnej (odrestaurowanie posadzek, sklepień, ścian z malowidłami, schodów, zabytkowych oświetleń z balustradami i tarasu z kolumnadą).
  • Rewaloryzację placu z fontanną oraz zagospodarowanie terenu (odrestaurowane zostaną schody z balustradami, wykonana zostanie nowa niecka fontanny i nawierzchnia placu). Co ważne, będzie także zieleń ozdobna. Nie zabraknie oświetlenia placu, ławek i koszy na śmieci, a w ostatnim etapie odrestaurowana zostanie alejka spacerowa od ul. Piotra Skargi.

Pierwszy etap jego rewaloryzacji kosztuje blisko 27 mln zł.

Tagi: remont, Wzgórze Partyzantów, Bastion Sakwowy, Fontanna.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*