Aston Martin bez szefa

Nie tylko reprezentacja Polski w piłce nożnej mierzy się z odejściem dotychczasowego szefa. W środę, piątego stycznia, swoje odejście ogłosił dotychczasowy szef zespołu Astona Martina w Formule 1 – Otmar Szafnauer.

Amerykański inżynier rumuńskiego pochodzenia opuścił zespół, z którym był związany od 2009 roku, gdy ten jeszcze nazywał się Force India. Aston Martin wydał krótkie oświadczenie, w którym podziękował Szafnauerowi za 12 lat współpracy z ekipą z Silverstone oraz zapowiedział, że do czasu ogłoszenia następcy Otmara zespołem będzie zarządzać grupa kierownicza.

Co dalej z Szafnauerem?

Jego odejście nie było jednak niespodzianką w świecie F1 – już w listopadzie francuski magazyn AutoHebdo donosił o możliwości przejścia Amerykanina do zespołu Alpine, gdzie miałby zastąpić Davide Brivio. Tenże miał nie być zadowolony z niewielkiego zakresu obowiązków, jaki otrzymał. Dodatkowo, za przejściem Szafnauera do konkurencyjnego zespołu miał przemawiać konflikt między nim a prezesem zespołu Lawrencem Strollem. Na razie, Otmar pozostaje jednak bezrobotny i nie ogłoszono, co dalej zamierza robić.

Kto nowym szefem Astona Martina?

Do czasu wyboru następcy, to wiadomość oficjalna, kontrolę nad zespołem będzie sprawowała grupa kierownicza. Jednak według różnego rodzaju plotek oraz spekulacji, największe szanse na objęcie pieczy nad teamem ma Martin Whitmarsh. Brytyjski inżynier dołączył do Astona Martina w zeszłym roku i został szefem działu Performance Technologies, zajmującego się adaptowaniem rozwiązań z Formuły 1 do cywilnych samochodów kultowej brytyjskiej marki. Jednak za Whitmarshem przemawia również doświadczenie w sporcie – w latach 2008-2014 był szefem zespołu McLarena, co czyni go najpoważniejszym kandydatem do przejęcia pałeczki po Szafnauerze.

Niełatwa środa dla zespołu z Silverstone

Jednak nie tylko szef zespołu opuścił w środę Astona Martina. Współpracę sponsorską ma zakończyć także BWT, którego logotypy zniknęły z oficjalnej strony teamu. Jak twierdzi m. in. portal Sportskeeda, możliwe jest, że – podobnie jak Szafnauer –  BWT nawiąże współpracę z Alpine. Za przyczynę odejścia austriackiej firmy produkującej filtry do wody uważa się chociażby słabsze wyniki Astona Martina w 2021 roku oraz podpisanie nowej umowy sponsorskiej z firmą Cognizant, dzięki której to właśnie ta firma wyparła BWT z roli sponsora tytularnego.

Bartosz Kabaciński

Fot. Aston Martin F1 principal Otmar Szafnauer leaves team | Autocar

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*