Muzeum opowiada historię Fortu VII

Z okazji 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielopolskiego nie tylko w Poznaniu działo się bardzo dużo. Także w styczniu i lutym planowane są różne wydarzenia historyczne, patriotyczne.

W ubiegłym roku (27 grudnia) można było bezpłatnie zwiedzać Fort VII. Po Muzeum Martyrologii Wielkopolan oprowadzał przewodnik, który miedzy innymi objaśniał związek miejsca z Powstaniem Wielkopolskim. W pierwszych dniach stycznia 1919 Niemcy bronili Ławicy. Zagrozili, w przypadku ich zaatakowania, wysadzeniem tej części miasta i fortu, w którym znajdowało się kilkaset ton bomb lotniczych.

Dwadzieścia lat później nazistowskie Niemcy tworzą tutaj obóz koncentracyjny. Już w pierwszych miesiącach II wojny światowej funkcjonariusze Einsatzgruppe wytropili i doprowadzili do aresztowania uczestników Powstanie Wielkopolskiego. Nieznane są dokładne liczby i nazwiska wszystkich osób, które zostały tutaj w latach 1939-44 osadzone i stracone. Po zakończeniu wojny, od 1945 roku Wojsko Polskie miało tutaj swoje magazyny, a od 1979 roku dostępne jest w lewej części Fortu VII Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Opowiada ono historię tego miejsca w trakcie okupacji hitlerowskiej.

Fot. Klaudia Stefens

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*