Szirin Ebadi, pierwsza muzułmanka w historii wyróżniona Pokojową Nagrodą Nobla, napisała przejmującą relację z samego epicentrum dramatycznych przemian, jakie nastąpiły w Iranie po rewolucji islamskiej.
Za pomoc prześladowanym i torturowanym opozycjonistom, a także kobietom aresztowanym przez policję moralną za „wyzywająco zsuniętą z czoła chustę” trafiła do więzienia. Nękana przez służby wewnętrzne, które zastraszały jej córki oraz przyjaciół, w końcu znalazła się na liście największych wrogów prawa szariatu. Książka „Kiedy będziemy wolne”, ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak Horyzont, jest ostrzeżeniem. W latach 70-tych XX wieku ulice Iranu nie różniły się niczym od reszty świata bawiącego się w rytm muzyki The Bee Gees. Wszystko zmieniło się, gdy po obaleniu szacha nad aparatem państwa pełną kontrolę przejęło prawo islamu. Od tego momentu o życiu Irańczyków decydują policja religijna i sądy religijne.
Szirin Ebadi w Polsce! Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, pierwsza sędzina w historii Iranu, działaczka na rzecz praw człowieka i feministka ma wiele do powiedzenia na temat kraju, w którym zniesiono niezależne sądownictwo, wprowadzono cenzurę medialną, a także pozbawiono kobiety podstawowych praw decydowania o swoim ciele. |
Dodaj komentarz