Santo Subito!

W niedzielę,1 maja, 1,5 mln osób wzięło udział w mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II, wśród nich kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Przybyło około 90 delegacji z całego świata, obecni byli szefowie 16 państw, w tym m. in. prezydent Bronisław Komorowski. Do Watykanu wybrali się także przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek i przewodniczący Rady Europejskiej, Herman Van Rompuy.

Uroczystości przewodniczył papież Benedykt XVI, który to o godzinie 10.37 wygłosił po łacinie formułę, na którą miliony wiernych na całym świecie czekały ponad 6 lat: „Spełniając pragnienie naszego brata Agostino kardynała Valliniego, naszego wikariusza generalnego dla diecezji Rzymu, wielu innych braci w episkopacie oraz licznych wiernych, po zasięgnięciu opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą apostolską zgadzamy się, aby Czcigodny Sługa Boży Jan Paweł II, papież, od tej chwili nazywany był błogosławionym, a jego święto obchodzone mogło być w miejscach i zgodnie z regułami ustalonymi przez prawo 22 października każdego roku. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.

Polacy modlili się nie tylko w Watykanie. Msze św. odbywały w wielu miejscach w Polsce, m. in. w Wadowicach, z udziałem premiera Donalda Tuska. Liczne grono wiernych przybyło do Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie dziękczynną mszę św. za beatyfikację Jana Pawła II odprawił kardynał Marian Jaworski, jeden z najbliższych przyjaciół papieża.

www.opoka.org.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*