Bez atomu w naszym domu

Dzisiaj, w 25 rocznicę katastrofy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, odbyła się demonstracja przeciwko planom budowy elektrowni atomowej w Polsce. Pikieta zorganizowana została przez poznańską Federację Anarchistyczną o godz. 15.30 na ul. Półwiejskiej. Przyłączyli się do niej również działacze z grupy Jedzenie Zamiast Bomb, rozdając wegański poczęstunek.

Hasło przewodnie manifestacji brzmiało: Czarnobyl, Fukushima, Klempicz – elektrownie atomowe nie są i nie będą bezpieczne. Jej uczestnicy apelowali zarówno do władz, do lobbujących za dalszym rozwojem energetyki atomowej, jak i do każdego z nas, aby sprzeciwić się inicjatywom nuklearnym. W Poznaniu oponowali szczególnie przeciwko koncepcji budowy reaktora w Klempiczu.

Protestujący mnożyli przykłady niebezpieczeństw płynących z energetyki jądrowej, wskazywali m.in. na zagrożenie dla zdrowia i środowiska, groźne wypadki związane z przemysłem nuklearnym, nadmierne koszty. Zachęcali, aby śmielej sięgać po alternatywne źródła energii (słońce, wiatr, woda). Akcją zainteresowało się wielu przechodniów.

Demonstracje odbyły się również w innych miastach: Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Krakowie, Częstochowie. Działacze z organizacji Green Peace pojechali protestować do Kijowa.

Federacja Anarchistyczna zapowiada kontynuację antyatomowej kampanii, tym razem będą to akcje informacyjno – plakatowe.

Fot. Barbara Deska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*