Piątego dnia, piątego miesiąca

Korespondencja własna z Tajwanu

Pewien poeta na znak protestu rzucił się do rzeki. A było to ponad dwa tysiące lat temu. Dzisiaj ludzie świętują i radują się. 

18 czerwca w państwach będących pod wpływem kultury chińskiej (Chiny, Malezja, Singapur, Tajwan) przypada Święto Smoczych Łodzi, które tradycyjnie obchodzi się piątego dnia, piątego miesiąca według chińskiego kalendarza księżycowego.  Jego tradycja sięga ponad dwóch tysięcy lat i jest związana z legendą o poecie Qu Yuanie, który na znak protestu przeciw władzy rzucił się do rzeki.

Najbardziej znana, tradycyjna potrawa to ryżowe trójkąty lub inne geometryczne bryły  owinięte w liście bambusa, nazywane zongzi. Tego dnia wrzuca się je do wody, aby zapewnić umarłemu pożywienie (według innej wersji, aby odwrócić uwagę ryb, które chciałyby zjeść ciało topielca). Wszystkie kultywowane świąteczne rytuały i zwyczaje  mają odpędzić choroby i przynieść ludziom szczęście. Tego dnia (jest on wolny od pracy)  organizuje się mnóstwo wydarzeń, z których najważniejszym jest wyścig drewnianych smoczych łodzi. Długie, ręcznie zdobione, przypominają kształtem nasze kajaki. Są jednak o wiele większe i robią niesamowite wrażenie.

Fot. Weronika Miksza

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*