Lokter wskaże zamek i… pub

W czasie wakacji przydatna może być geolokalizacja. To nowy trend, który podbojem zdobywa media społecznościowe.

Geolokalizacja to nic innego, jak możliwość oznaczenia miejsca swojego pobytu na wirtualnej mapie okolicy i sprawdzenia, w jakich ciekawych wydarzeniach możemy wziąć udział. Portale z funkcją geolokalizacji umożliwiają również dodawanie przez użytkowników informacji o tym, co według nich jest ciekawe. Dzięki temu powstaje wirtualna mapa z zaznaczonymi koncertami, festiwalami, przedstawieniami lokalnych teatrów, ale także bankomatami, urzędami pocztowymi czy lokalnymi pubami i restauracjami. Dzięki dostępnym aplikacjom mobilnym, użytkownicy mogą korzystać z serwisów geolokalizacyjnych w czasie letnich spacerów po miejscowościach, które znalazły się na ich wakacyjnej trasie.

Miłośnicy podróży mogą wybierać nie tylko wśród zagranicznych, anglojęzycznych serwisów (np. Foursquare czy Gowalla). Polska nie pozostaje bowiem w tyle za globalnymi trendami. Niedawno miał premierę portal Lokter.pl. Oparty na zasadzie aktywnego uczestnictwa użytkowników w poszerzaniu zasobów portalu, Lokter koncentruje się na najbliższej okolicy. Po wpisaniu lokalizacji, serwis wyświetla ciekawe wydarzenia umieszczone przez innych użytkowników dziejące się w promieniu 2 kilometrów.

„Zdecydowaliśmy się na taki promień, ponieważ jest to odległość, jaką można swobodnie pokonać pieszo” – mówi jeden z twórców Loktera Łukasz Łuczak. Podobnie jak amerykańska Gowalla, Lokter zapewnia nie tylko informację, ale także rozrywkę. Użytkownicy za dodawanie nowych miejsc honorowani są specjalnymi odznakami, a na najbardziej aktywnych czeka nagroda w postaci funkcji szeryfa danego miejsca.

W zasobach Loktera znajduje się obecnie ponad 20 tysięcy lokalizacji, a ich liczba szybko rośnie wraz ze wzrostem liczby użytkowników portalu. Lokter wskazuje najbliższe kawiarnie, resteuracje, puby czy teatry, ale pomoże również w zlokalizowaniu najbliższej poczty czy bankomatu. Korzystanie z portalu ułatwia przystępna w użyciu darmowa aplikacja na iPhony, która dostępna jest od lipca.

Fot. Andrzej Piechocki

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*