Trzecia fala powinna zmyć KRUS

Na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa gościł poseł Ludwik Dorn. Został zaproszony przez Stowarzyszenie Młodych Konserwatystów z Poznania w ramach cyklu wykładów Akademii Obywatelskiej. Tematem spotkania było „Pokolenie Niepodległej w dzisiejszej Polsce”.

Spóźniony (kłopoty komunikacyjne) gość rozpoczął prelekcję od podsumowania zmian, jakie zaszły w Polsce po 1989 roku. Przypomniał o transformacji gospodarki i budowie demokracji. Powiedział, że „wraz z planem Balcerowicza stworzyła się przestrzeń, która wyzwoliła energię Polaków i proces starań indywidualnych”.

Kolejną wspomnianą falą przekształceń były reformy premiera Jerzego Buzka, które zostały uznane za trafione i bardzo potrzebne państwu. Straciły jednak na znaczeniu wraz z końcem kadencji rządu. L. Dorn postulował konieczność wykorzystania „ostatniej złotej dekady” i wprowadzenia trzeciej fali reform, w której zawierałaby się na przykład likwidacja KRUS oraz przekształcenia w finansach publicznych i służbie zdrowia.

Usłyszeliśmy też o procesie starzenia się społeczeństwa i konsekwencji, jakie z sobą niesie. Rzecz w obciążeniu budżetu państwa wypłacającego coraz więcej świadczeń emerytalnych. Potem przyszedł czas na zadanie kilku pytań.

Fot. Aleksandra Żychowska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*