Zrozumieją, poprą i ulżą? Oby!

Gdyby brać pod uwagę liczbę inicjatyw studenckich dotyczących zmian w ustawach, dystansujemy niejeden klub parlamentarny.

Odkąd w 2002 roku zmniejszono zniżki dla studentów na jednorazowe bilety kolejowe z 49% do 37%, organizacje studenckie prowadzą starania o przywrócenie poprzednich przywilejów. Niestety, jak do tej pory, żaden rząd nie zdecydował się na zmianę. Tłumaczy się takie postępowanie zbyt dużymi obciążeniami budżetu państwa. Organizatorzy kolejnej już akcji, tym razem pod hasłem „Przywracamy ulgi dla studentów”, liczą na większe zrozumienie przez władze ponad 300 tysięcy studentów, którzy już złożyli podpisy pod projektem.

Inną przyczyną organizowania się studentów, zbierania podpisów i tworzenia projektów aktów prawnych są zapowiadane zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym. Przewidują one m.in. wprowadzenie odpłatności za studiowanie na drugim kierunku studiów. Według członków inicjatywy „Stop płatnym studiom”, przyczynią się one do wprowadzenia w przyszłości całkowitej odpłatności za studia.

Miejmy nadzieję, że rząd i parlamentarzyści, którzy kiedyś także przecież byli studentami, poprą przynajmniej w części postulaty studentów i ulżą im.

Fot. Arkadiusz Wojtczak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*