19.000 głosów na rel

Doroczny konkurs Państwowego Wydawnictwa Naukowego wyłania w drodze głosowania młodzieżowe słowo roku. Ale zdarzały się już i takie sytuacje, że to zwycięskie wcale nie było używane przez młodych ludzi.

W pierwszym etapie zgłoszone może zostać dowolne słowo, które następnie zostaje poddane analizie przez jury plebiscytu. Do drugiego etapu konkursu przechodzą słowa, które były najczęściej zgłaszane, a jednocześnie są zgodne z jego regulaminem. Następnie listę dwudziestu takich wyrazów udostępnia się w internecie i poddaje głosowaniu internautów. W taki sposób wybrane zostaje młodzieżowe słowo roku, poza tym jury przyznaje nagrodę słowu, które uznaje za najciekawsze.

W głosowaniu 2023 na młodzieżowe słowo roku, w ósmej edycji konkursu, internauci oddali aż 140 tysięcy głosów, co pobiło dotychczasowy rekord. Zwycięskim okazało się słowo rel, które uzyskało 19 tysięcy głosów, a za nim na podium uplasowały się sigma oraz oporowo. Jury wyróżniło słowo oddaje, które, mimo zadomowienia się na stałe w slangu młodzieżowym, wciąż jest zgłaszane w konkursie. Tak tegoroczną edycję skomentowała przewodnicząca kapituły Anna Wileczek:

  • Młodzieżowe słowo roku 2023 roku jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. „Rel ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu. Jest światowe, pochodzi od angielskiego „relatable” ‘możliwy do powiązania z czymś, jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną […] i w końcu – jest bardzo popularne wśród młodzieży.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*