Około 1400 ciągników na ulicach

„Bez nas będziecie goli, głodni i trzeźwi” – między innymi z takim banerem na ulice Poznania wyjechało wczoraj około 1400 ciągników. Symbolizuje on postulaty, jakie z taką determinacją kierują rolnicy do rządu i Unii Europejskiej.

Od godziny 10 przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim, rozpoczęła się pikieta organizowana przez NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, we współpracy z innymi związkami zawodowymi rolników. Miasto oraz drogi dojazdowe do niego zablokowane były przez traktory obklejone banerami oraz polskimi flagami już od około godziny 8, utrudniając tym samym wielu ludziom dojazd do szkół lub pracy.

Podczas protestu rozdawane były rolnicze plony, m. in. jabłka. Nie zabrakło także wymownych obrazków, jak flaga Unii Europejskiej włożona w zwierzęce odchody, trumna z napisem „R.I.P. Polskie Rolnictwo”. Protestujący zabierali głos z ustawionej pod urzędem sceny, wygłaszając swoje skargi oraz postulaty. Rolnicy protestują przeciwko unijnej koncepcji „Zielonego Ładu”, mającej doprowadzić do europejskiej neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zakłada ona bardzo duże restrykcje i ograniczenia dla upraw, między innymi konieczność wycofania się z używania pestycydów, czy obowiązkowy ugór części pól. Bulwersująca jest również kwestia bezcłowego importu zbóż z Ukrainy, co powoduje, że polskie zboże jest niekonkurencyjne cenowo.

Do protestujących wyszła wojewoda Agata Sobczyk, wsparła rolników w ich postanowieniach. Po spotkaniu i rozmowach, wyraziła swoje poparcie dla postulatów oraz obiecała ich przekazanie do ministerstwa.

Protest skończył się około godziny 16.

Fot. Patryk Biechowiak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*