Życzliwiej za kierownicą. Pamiętaj

Savoir-vivre [wym. sawuar wiwr] «zasady właściwego zachowania się w towarzystwie; też: znajomość tych zasad i umiejętność ich stosowania» – taką definicję podaje internetowy słownik języka polskiego PWN.

Wyrażenie to pochodzi z języka francuskiego i powstało ze złożenia dwóch czasowników: savoir (wiedzieć) oraz vivre (żyć). Zasady te są stosowane m. in. do: wyglądu, prezentacji i właściwego ubioru czy form towarzyskich (np. w miejscu pracy, na przyjęciach). Rząd pod kierunkiem Mateusza Morawieckiego zdecydował się na rozszerzenie znaczenia pojęcia savoir vivre na sposób zachowania się na drogach.

W środę zainaugurowana została akcja „Z kulturą w drodze”. W uroczystości wzięli udział m. in. wicepremier Piotr Gliński, a także minister Andrzej Adamczyk. Jak relacjonuje portal niezalezna.pl, wicepremier powiedział m.in.: „Motoryzacja niesie ze sobą także zagrożenia i problemy cywilizacyjne. Miliony Polaków kochają samochody i poruszają się w związku z tym po drogach, używają automobilów, no i mamy, niestety, z tym związane pewne problemy i naszym obowiązkiem jako osób publicznych jest apelować o to, aby na drodze była kultura. Samochód, który prowadzimy to jest wielki, wielotonowy pocisk, to jest coś, co może być niebezpieczne. Dlatego w ruchu ulicznym potrzeba jest większa doza kultury.”

Z kolei minister  wspomniał m.in. , że „realizujemy program związany z likwidacją miejsc niebezpiecznych.” Zaapelował również do wszystkich użytkowników dróg: „Szacunek dla wszystkich tych, którzy są z nami na drogach, którzy są naszymi partnerami, bo tak należy traktować i pieszych i kierujących pojazdami, z którymi się mijamy czy przed którymi jedziemy.”

Akcja „Z kulturą na drodze” ma mieć „wiele twarzy”. Organizatorzy chcą zachęcić wszystkich użytkowników dróg do kulturalnego zachowania się.  Ma temu celowi służyć emitowanie w wielu mediach (w tym mediach społecznościowych) spotów dotyczących bezpieczeństwa na drodze.

Fot. Andrzej Piechocki

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*