Zimowy po raz ostatni?

Złota jesień zagościła u nas już nie tylko w kalendarzach. Widok z okna może to potwierdzić – częste deszcze, spadające z drzew liście, no i krótsze dni.

W nocy z 28 na 29 października przesuniemy zegarki o godzinę do tyłu. Czas zimowy zacznie obowiązywać, tradycyjnie już, w ostatnią niedzielę tego miesiąca. Dzieje się tak od 40 lat, jednak – być może – będzie to już ostatnia taka zmiana. Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła projekt ustawy w tej sprawie autorstwa PSL. To  otwiera ścieżkę do likwidacji zmiany czasu z zimowego na letni. Ustawa miałaby obowiązywać od 1 października 2018.

Podział na czas letni i zimowy obowiązuje, poza naszym krajem, w prawie 70 krajach na całym świecie, w tym we wszystkich krajach europejskich (poza Białorusią i Islandią). Ustawa przeszła dopiero pierwsze czytanie, jednak wszystko wskazuje na to, że wejdzie ona w życie i zburzy porządek, który utrzymywał się w Polsce od 1977 roku. Nie wiadomo czy zmiana wyjdzie nam na dobre, jednak PSL motywuje swoje działania w tej kwestii względami zdrowotnymi, ekologicznymi, a także społecznymi.

Fot. Iga Tomaszewska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*