Dla osób wchodzących na rynek pracy bardzo ważne, oprócz samego wykształcenia, jest uzyskane wcześniej doświadczenie zawodowe. Doskonałym rozwiązaniem są praktyki i staże zawodowe. Potwierdza to badanie Studenci na rynku pracy 2017, w którym 8 na 10 młodych ludzi deklaruje, że właśnie zdobywa lub zdobyło doświadczenie w formie praktyk czy stażu.
Praktyki to pierwsze zetknięcie się studenta z rynkiem pracy i pracodawcą. Zazwyczaj są obowiązkowym elementem oraz uzupełnieniem procesu kształcenia na coraz większej liczbie kierunków studiów. Dla wielu absolwentów jest to warunek ukończenia szkoły oraz integralny element studiów wyższych. Praktyki są również coraz powszechniejsze także na tych kierunkach, w których określone umiejętności, choćby manualne, nie są wymagane. Obecnie praktyki odbywają nie tylko adepci medycyny czy nauczyciele, ale również studenci kierunków artystycznych czy społecznych. Praktyki zawodowe można odbywać u dowolnego pracodawcy, który wyrazi na to zgodę. Zdarza się również tak, że uczelnie wspierają studentów w poszukiwaniu praktyk.
Staże są często traktowane jako kolejny etap wtajemniczania studentów w rynek pracy. To nauka konkretnych zagadnień powiązanych z planami zawodowymi i doskonała okazja, by młode talenty poznały daną branżę i wykorzystały w praktyce wiedzę zdobytą w trakcie nauki. Z tego względu, staż często odbywa się w firmie, w której istnieje szansa na znalezienie przyszłego zatrudnienia. Pracodawcom zależy, by potencjalni pracownicy zdobywali umiejętności zawodowe, dlatego coraz częściej organizują programy stażowe i rekrutują pracowników spośród stażystów.
Rynek pracy szybko adaptuje się do zjawiska programów stażowych – nie tylko w dużych korporacjach. Takie rozwiązania pozwalają bardzo dobrze poznać potencjalnych kandydatów do pracy, którzy mogą też być po zakończeniu praktyk zatrudnieni na stałe. Z kolei studenci mają szansę poznać środowisko pracy od wewnątrz oraz zdobyć bezcenne, pierwsze profesjonalne doświadczenie, od najwcześniejszych lat studiów. W niektórych obszarach (np. w branży IT), pracodawcy poszukują kandydatów do pracy często już od pierwszych lat studiów wyższych.
Fot. Andrzej Piechocki
Dodaj komentarz