Zapamiętam ten koncert na długo…

Na koncercie galowym XI edycji Festiwalu Kultury UKRAIŃSKA WIOSNA, który na dobre wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych Poznania i nie tylko,  Sala Wielka CK Zamek wypełniona była po brzegi. Emocje widowni sięgały zenitu.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem było, jak zwykle, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska-Ukraina w Poznaniu, zaś donatorami, dzięki którym powiodło się zorganizować festiwal, Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Miasto Poznań; patronem – Konsulat Honorowy Ukrainy w Poznaniu. Ukraińska Wiosna często wspomaga różnorodne akcje. W tym roku otrzymaliśmy ulotki o dwóch projektach społecznych związanych z Ukrainą (badawczy dotyczący społeczności ukraińskich imigrantów w Poznaniu i okolicach oraz zbiórka na Tatarów krymskich w Drohobyczu).

Kiedy Rosja anektowała Krym, zaczęły się represje wobec społeczności Tatarów krymskich. Wielu z nich opuściło swe domy szukając, nie lepszego, lecz normalnego życia w innych rejonach Ukrainy. Dużą grupę wewnętrznych uchodźców przyjęło miasto Drohobycz. Mentorem i opiekunem tej dość licznej grupy jest Polak mieszkający na stałe w Drohobyczu –Artur DESKA. Stowarzyszenie Polska-Ukraina w Poznaniu podjęło się przeprowadzenia zbiórki pieniężnej na rzecz Tatarów krymskich w Drohobyczu www.poznajsasiada.org.

NAONI czyli Ukraińska Narodowa Orkiestra Instrumentów Ludowych z Kijowa to zespół unikalny i wyjątkowy na rynku muzycznym. Muzycy, z których wielu zaliczyć można do multiinstrumentalistów, grają na ponad 40 rodzajach instrumentów, wśród których są zarówno skrzypce i wiolonczela, jak i flety proste, fletnia Pana, drumle, cymbały, bandura, kukułki, surmy, trombity, dudka, syringa i wiele, wiele innych, których nazwy i tak niewiele powiedzą niewtajemniczonym. Do niedawna repertuar zespołu głównie opierał się na melodiach ludowych różnych regionów Ukrainy. I takim programem zachwycaliśmy się w 2012 roku podczas V edycji Ukraińskiej Wiosny. Półtora roku później, w listopadzie 2013 młodzież ukraińska zaprotestowała, najpierw w Kijowie, później w innych miastach, przeciwko decyzji ówczesnego prezydenta, który powiedział NIE umowie stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską. Wiemy co było dalej. Niewypowiedziana wojna na wschodzie Ukrainy trwa nadal.

Koncert w Poznaniu NAONI nazwała „Kierunek – Europa”. W 2015 roku gościliśmy na naszym festiwalu JAMALĘ, która rok później wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji. Na jego inauguracji w 2017, transmitowanym prawie na cały świat, wystąpiła ONUKA z towarzyszeniem NAONI. Dziesięć dni później była gościem w klubie jazzowym Blue Note. Widać, że Ukraińska Wiosna ma szczęśliwą rękę do artystów ukraińskich osiągających wnet sukcesy światowe.

Współpraca ONUKI z NAONI zaowocowała nowym spojrzeniem na instrumenty ludowe. W programie usłyszeliśmy zarówno melodie ludowe, jak i covery. Dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem jest prof. Wiktor Hucał, a koncert poprowadził zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów dyrygentów – Iwan KORIŃ. Jakże oryginalnie zabrzmiały melodie ze znanych  filmów (np. „Piraci z Karaibów”, „Pan Tadeusz”) oraz melodie ludowe. Druga godzina koncertu wyniosła emocje do zenitu. Repertuar nieco rockowy. Usłyszeliśmy takie standardy jak Hotel Kalifornia, We will rock sou, Smoke on the Water, Ghostbusters, Rolling In the Deep, HigHway to hell, The Show Must Go On i Mission Impossible. Koncert spełnił oczekiwania publiczności, nastąpiła nawet integracja międzypokoleniowa. Szefowi orkiestry  powiodło się wyzwolić (chyba w każdym słuchaczu) pozytywne wibracje. Zapamiętam ten koncert na długo…

Fot. http://www.poznajsasiada.org/events?festivalUid=2018

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*