Wzajemne wsłuchiwanie na scenie Sezamu

Bądźmy bliżej jazzu, gdyż Karen Edwards, która 23 czerwca wystąpi na Jazzowej Scenie Sezamu, jak nikt, sprawia, iż nie tylko publiczność wsłuchana jest w pełną emocji i charyzmy muzykę, lecz i ona sama głęboko się w nią wsłuchuje.

Gdybyśmy w życiu mieli tylko szczęśliwe dni – byłaby to euforia, gdybyśmy mieli tylko smutne – byłoby to pogrążaniem się w jakąś otchłań, a właśnie dzięki temu, że jest taki balans – wszystko nabiera kolorów i sensu – twierdzi K. Edwards. Trudno o lepszy przepis na dobry blues, jazz, muzykę, która płynie z wnętrza duszy i nigdy nie bywa taka sama. Jedna z najciekawszych amerykańskich wokalistek młodego pokolenia, pianistka, kompozytorka, ale przede wszystkich – obdarzona nietuzinkowym głosem – wokalistka. Miała okazję współpracować z takimi sławami jak  Stevie Wonder, Peabo Bryson, Tonny Bennett, Pharoah Anders czy Prince. Jej muzyczny kunszt nagradzano wielokrotnie, choćby słynnymi „Grammy Award for Jazz Performance”.

Zainteresowania muzyczne artystki, oscylują także wokół rytmów swingujących czy jazz-soulowych, na co niemały wpływ miało muzyczne wzrastanie pod okiem ojca, dyrektora muzycznego kościoła baptystów. Jej związki z Polską są silne, przez długi czas współpracowała z Jarosławem Śmietaną. Ów znamienity duet ma na swoim koncie liczne koncerty w całej Europie, jak i wspólną płytę „Karen Edwards & Jarek Śmietana „Wszystko”. Poznańska publiczność zna ją choćby ze wspaniałych koncertów w klubie „Blue Note”. W USA status  gwiazdy przyniosły jej liczne występy w Nowym Jorku i Los Angeles, prowadziła swój  autorski show w Atlancie, ma na swoim artystycznym koncie kilka filmów muzycznych, w których również występowała.

Każdy z jej  koncertów to niezapomniana muzyczna uczta, także wspaniałe widowisko, tym cenniejsze, iż Karen Edwards ceni bliskość publiczności. Rytm i nastrój jazzowych klubów, w których muzyka nie płynie tylko ze sceny, lecz powraca do wykonawcy emocją, współodczuwaniem. – Lubię ten rodzaj koncertów, kiedy słuchacze są bardzo blisko zespołu, dzięki temu jest bardzo dobry kontakt, lepsze porozumienie

Wraz z Karen Edwards wystąpią wspaniali polscy jazzmani. Zbigniew Wrombel – kontrabasista, gitarzysta basowy, również uznany kompozytor i aranżer.  Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, pamiętamy go choćby z niedawnego koncertu String Connection. Grał także z wieloma formacjami, choćby Walk Away, Air Condition Zbigniewa Namysłowskiego, Vintage Band Spirituals and Gospel Singers, Classic Jazz Quartet. Współpracował z  kilkunastoma muzykami, m. in. Janem Ptaszynem Wróblewskim, Krzesimirem Dębskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Jarosławem Śmietaną, Justyną Szafran. Podczas licznych koncertów zagranicznych doskonale współbrzmiał z takimi artystami, jak choćby  jak Keith Dunn, Eb Davies, Jean-Paul Bourelly. Adam Wendt to znany saksofonista, kompozytor i aranżer. Po studiach na Akademii Muzycznej w Katowicach rozpoczął karierę jazzową jeszcze w latach 70-tych.  Koncertował z Young Power, Alex Band i Bog Bandem Wiesława Pieregorólki. Współtwórca legendarnej grupy Walk Away. Występował przed publicznością na ponad 15 europejskich scenach jazzowych. Wraz z Urszulą Dudziak otwierał europejskie koncerty Milesa Davisa. Zdobywca wielu muzycznych nagród i wyróżnień. Józef Eliasz – perkusista , właściciel Klubu  „Eljazz” w Bydgoszczy .Od początku lat 70-tych, wraz z grupą   „Bean Jazz”, na festiwalu „Jazz nad Odrą” zdobył pierwszą nagrodę indywidualną. Współpracował z orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w  Poznaniu pod dyr. Zbigniewa Górnego  Przez wiele lat, podczas ekskluzywnych rejsów, był bandleaderem licznych zespołów jazzowych Wraz z własną  formacją „Eljazz Big Band” zdobywał wiele nagród i wyróżnień. Organizator paru znanych projektów  muzycznych oraz festiwali.

Na jazzowej Scenie Sezamu zagości artystka nie tylko bliska muzyce, lecz także wsłuchanej w nią publiczności. Najgorsze, co, według niej, może się zdarzyć, to sytuacja, gdy Ludzie słuchają, a my artyści jesteśmy jak wiszący na ścianie obraz: ktoś nas ogląda, ktoś nas widzi, lecz nie ma bezpośredniego kontaktu. Myślę, iż tarnowska publiczność zadba, by być blisko, by czuć, smakować tę doskonałą muzykę. Czego i sobie życzę.

Karen Edwards na Jazzowej Scenie Sezamu zagra i zaśpiewa w piątek, 23 czerwca o godz. 19. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (od poniedziałku do piątku w godz. 15-20), w siedzibie GOK „SEZAM” (od poniedziałku do piątku w godz. 9-15) oraz w Centrum Kultury Przeźmierowo (od wtorku do piątku w godz. 16-20). Sprzedaż online prowadzi serwis Bilety24.pl.

Fot. Kinga ELIASZ (www.eljazz.com.pl)

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*