Wydarzenie ma być coroczne

W poznańskim Kinie Muza jesienią zadebiutuje pierwsza edycja British Film Festival – pierwszego w Polsce i jednego z niewielu w Europie festiwalu filmowego poświęconego w całości kinematografii brytyjskiej. Znamy już pierwsze szczegóły programu!

Dziesiątki filmów, różnorodne sekcje filmowe, zagraniczni goście, wydarzenia towarzyszące i seanse w nieoczywistych przestrzeniach – tak pierwszą edycję British Film Festival w Kinie Muza (13-17 listopada 2024) zapowiadają organizatorzy. Wydarzenie, które odbędzie się pod hasłem “Zjednoczone Królestwo kina. United Kingdom of Cinema”, zaplanowane jest jako coroczne święto kinematografii Wielkiej Brytanii.

Mimo że to dopiero pierwsza edycja, to dostrzegamy w tym pomyśle ogromny potencjał wynikający nie tylko z ogromnego istniejącego dorobku brytyjskiej kultury filmowej, ale także z jej bardzo ciekawego rozwoju w ostatnich latach. Myślimy o festiwalu jako o flagowym wydarzeniu w Poznaniu oraz takim, które w nadchodzących latach ma ogromne perspektywy rozwoju o kolejne konteksty, konkurs filmowy oraz nowe partnerstwa – mówi Dorota Reksińska z Kina Muza, programerka i pomysłodawczyni British Film Festival.

Program festiwalu celebrować ma kulturę poszczególnych krajów wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia Północna), ale też przybliżać różnorodność regionów i klas społecznych, kontekst krajów kolonialnych i postkolonialnych. Kluczowymi punktami imprezy będą dwie filmowe retrospektywy zderzające ze sobą historię i współczesność kina brytyjskiego.

Pierwszą edycję festiwalu uświetni retrospektywa filmów Alfreda Hitchcocka w 125. rocznicę urodzin tego kultowego reżysera. Pokazy filmów z odrestaurowanych cyfrowo kopii pokażą wczesny dorobek reżysera realizowany w Wielkiej Brytanii, a widzów zapewne zachwyci pokaz niemego “Lokatora” z muzyką na żywo! Symbolem późniejszej kariery w Stanach Zjednoczonych, będzie seans słynnych „Ptaków” z 1963 roku, zrealizowany w formie Pop-Up Cinema – będący pokazem specjalnym w nieoczywistej przestrzeni. Ten pokaz zrealizowany zostanie poza kinem, otoczony światłem świec i wpisany w architekturę kościelną. Nie zabraknie filmów cenionych, ale rzadko pokazywanych na kinowych ekranach: “Psychozy”, “M jak morderstwo” czy “Północ – północny zachód”.

Druga retrospektywa poświęcona zostanie Lynne Ramsey – szkockiej reżyserce, laureatce dwóch nagród BAFTA, pięciu nagród na festiwalu w Cannes oraz Locarno czy San Sebastian. Oprócz kultowych filmów z jej dorobku: “Musimy porozmawiać o Kevinie” i “Nigdy cię tu nie było”, pokazane zostaną również filmy krótkometrażowe, a także mniej znane filmy pełnometrażowe z początków jest reżyserskiej kariery. Reżyserka, która obecnie pracuje nad filmami z Jennifer Lawrence, Julianne Moore, Joaquinem Phoenixem i Rooney Marą, odwiedzi również osobiście Poznań i spotka się z publicznością festiwalu podczas seansów i wydarzeń specjalnych!

Będzie jeszcze kilka kolejnych sekcji festiwalowych: First Things First, High Season, Classics, Mind the Gap, Five o‘clock. Pełny program festiwalu ogłoszony zostanie pod koniec października. Wtedy też ruszy sprzedaż biletów na seanse i wydarzenia dodatkowe.

Szczegóły wydarzenia dostępne są online:

Organizatorzy: Kino Muza, Estrada Poznańska, Miasto Poznań. Patronat: British Council.