Japoński pisarz Haruki Murakami corocznie wymieniany jest w gronie pretendentów do literackiej Nagrody Nobla, między innymi ze względu na unikatowy sposób portretowania ludzkiej natury.
Niełatwego zadania reinterpretacji podjął się amerykański tłumacz twórczości pisarza i wykładowca, Jay Rubin w książce „Haruki Murakami i muzyka słów”. Wwywiązał się z tego zadania znakomicie, żeniąc w jednej książce bogatą w wydarzenia biografię pisarza z analizą jego wybranych dzieł. Zrozumienie obcego kulturowo spojrzenia na świat nastręcza nierzadko wiele trudności. Nie inaczej jest w przypadku Harukiego Murakamiego, u którego pod płaszczykiem dziejów kolejnych everymanów kryje się nieprzemierzone bogactwo myśli i treści. Na szczęście, z pomocą przychodzi autor wyżej wymienionej książki, który odsłania kolejne warstwy, pozostawiając czytelnikowi pole do zrozumienia myśli przewodnich pisarza. Wszystko odbywa się równolegle z odniesieniami do biografii pisarza, która m. in. dzięki odnośnikom do japońskojęzycznych źródeł staje się niezwykle wiarygodną kopalnią informacji na temat osoby pisarza, a pośrednio – motywów przewodnich jego twórczości.
Zaledwie kilka dni temu światło dzienne ujrzała kolejna książka autora „Zawód – powieściopisarz”, zatem jest to świetna okazja do poznania Murakamiego lub nowego spojrzenia na jego artystyczny dorobek. O książce można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że jest nudna.
Dodaj komentarz