Wiwat bigos!

Raz w roku, w styczniu, obchodzony jest Dzień Bigosu. Dlaczego akurat 20.01? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale można śmiało powiedzieć, że ta potrawa zasługuje na swoje święto.

To wyjątkowe danie obecne jest także w kuchni litewskiej, jak i białoruskiej. Jedno pozostaje niezmienne — podstawą jest kapusta i – wedle uznania – różnorodne dodatki od mięsa i wędlin poczynając. Polski bigos znany jest szeroko w świecie.

Adam Mickiewicz w swoim dziele „Pan Tadeusz” poświęcił mu wersy, wychwalając pod niebiosa za złożoność smaków i zawartość płonącego kotła.

W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno
Bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną;
Słów tylko brzęk usłyszy i rymów porządek,
Ale treści ich miejski nie pojmie żołądek.
Aby cenić litewskie pieśni i potrawy,
Trzeba mieć zdrowie, na wsi żyć, wracać z obławy.

Nie sposób wyobrazić sobie polską kuchnię bez bigosu. Historia jego sięga dawnych czasów, ale ciekawe jest to, że długo był on uważany za pokarm myśliwych. Wielki książę litewski, król Polski Władysław Jagiełło, podczas polowań, przepadał za kapustą z mięsem. Do dzisiaj w menu polskich restauracji nazwę „bigos” często wspiera słowo „myśliwski”. W dawnych latach Polacy zabierali na łów naczynia z ugotowaną kapustą. Dodawali potem do niej kawałki zwierzyny, zebrane grzyby i jagody, a kociołek stawiali na rozpalonym węglu. Po każdym podgrzaniu, smak bigosu staje się tylko lepszy i bogatszy.

Do bigosu dodaje się świeżą kapustę, w tym kapustę kiszoną, która ma dużą ilość witamin i dobroczynne właściwości dla organizmu człowieka. Kapusta kiszona to jeden z najprostszych i najbardziej użytecznych produktów znanych od czasów starożytnych. Poprawia pracę układu odpornościowego, przyczynia się do normalizacji mikroflory jelitowej, a w efekcie do prawidłowego trawienia. Kapusta kiszona jest bogata w witaminy A, B, C oraz wiele innych.

Jeśli przygotowujesz bigos ze świeżej kapusty, to wiedz, że zawiera prawie cały zestaw witamin niezbędnych do normalnego życia człowieka. Korzystnie wpływa na procesy metaboliczne, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Zawiera dużo witaminy C, żelaza i wapnia. Kapusta wzmacnia także kondycję skóry, paznokci i włosów.

Tradycyjny polski bigos przygotowywany jest z dodatkiem mięsa (wieprzowiny) lub innych wędlin. Wieprzowina zawiera również dużo witamin, które wspomagają pracę serca oraz mają pozytywny wpływ na produkcję hormonów tarczycy. Tak więc bigos to nie tylko danie smaczne, ale i zdrowe. 

Fot. https://www.pinterest.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*