Wielkopolskie, zwycięskie!

Powstali przeciwko Rzeszy Niemieckiej. Chcieli, aby ich ziemie powróciły do Rzeczypospolitej. Powstańcy wielkopolscy – bohaterowie przełomu 1918/19. Za broń chwycili 27 grudnia 1918. Dzisiaj 100. rocznica tego tak ważnego dla naszej historii wydarzenia.

Dzień wcześniej Poznań entuzjastycznie witał Ignacego Jana Paderewskiego. Jego płomienne przemówienie z balkonu hotelu „Bazar” było jak iskra. Nazajutrz doszło do pierwszych walk. Były one zwycięskie, co potwierdził rozejm w Trewirze. W 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego mieszkańcy miasta i regionu świętują to historyczne wydarzenie. Pamiętają, że jego bohaterowie otworzyli drzwi do tak upragnionej i wypatrywanej tutaj wolności.

„Wiadomo było, czytamy na stronie www.dzieje.pl, że ta niepodległość przyjdzie, ale rzeczą ważniejszą od samego jej zdobywania była kwestia jej wykorzystania. To chociażby sprawa przygotowania kompetentnych osób do obsadzenia niemieckich dotąd urzędów. Rzeczywistość 1919 roku udowodniła, że Wielkopolanie przygotowali się do tego odpowiednio” – powiedział poznański historyk prof.  Zbigniew Pilarczyk.

Fot. Andrzej Piechocki

 

 

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*