Wielkopolskie dożynki na Polanie Harcerza

W polskiej tradycji jest zwyczaj, że po zakończeniu okresu zbiorów płodów rolnych organizowane są dożynki. Jak podaje encyklopedia internetowa PWN, jest to „uroczyste, obrzędowe zakończenie zbioru plonów lub ścięcie ostatnich kłosów.

W Polsce dożynki były szeroko rozpowszechnione i powiązane z licznymi zwyczajami i obrzędami ludowymi mającymi zapewnić urodzaj na rok następny; obecnie zatraciły obrzędowy charakter; w 1927 roku po raz pierwszy w Polsce zorganizowano dożynki ogólnopaństwowe jako święto plonów wsi polskiej.” Święto miało też inne nazwy. Można spotkać się z takimi określeniami jak: okrężne czy wieńcowiny.

W związku ze zbliżającym się końcem zbiorów plonów marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz prezydent miasta Poznania Jacek Jaśkowiak zapraszają na Wojewódzko-Archidiecezjalne Dożynki Wielkopolskie 26 sierpnia na Malcie (Polana Harcerza, ul. Wiankowa 3).

Rozpoczną się one otwarciem wystawy rolniczej (godz. 12), następnie (godz. 13)  zostanie odprawiona msza św. pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego.  Od godz. 16.30 będzie prezentowany program artystyczny, a o godz. 20.30 występ zespołu „Bajm”.

Fot. www.umww.pl

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*