Wielkopolan i warszawiaków zaprosił marszałek

To był rok szczególny –  obchodziliśmy  100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Był to wyjątkowy wkład Wielkopolan na drodze do wolnej Polski.

Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego – już po raz dziesiąty w dniu 28 grudnia – zaprosił Wielkopolan, szczególnie rodziny powstańców,  oraz mieszkańców stolicy na obchody związane z rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Warszawie. Na Placu Zamkowym otwarta została wystawa przybliżająca mieszkańcom stolicy to ważne wydarzenie.  Główne uroczystości odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Apel poległych z okazji 100. rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego poprzedziła msza św. w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela celebrowana przez metropolitę warszawskiego, kardynała Kazimierza Nycza.

Po uroczystościach  przed Grobem Nieznanego Żołnierza, Wielkopolanie udali się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie znajdują się groby powstańców wielkopolskich. Po oddaniu im hołdu i złożeniu  wiązanek kwiatów, delegacja poznańska udała się pod pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej oraz do Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych.

Fot. Roman Szymański

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*