W Polsce średnio 700 razy na godzinę

Bezpieczeństwo ma wiele twarzy. Jednym z nich jest to cyfrowe. Co pewien czas różne organizacje oraz firmy tym się zajmujące udostępniają swoje raporty.

Jak podają dziennikarze portalu Komputerswiat.pl, firma komputerowa F-Secure przedstawiła raport z którego wynika, że w ciągu ostatniego roku średnio 700 razy na godzinę podejmowane były próby cyberataku przeciw naszemu krajowi. Najczęściej atakowano komputery zlokalizowane w dużych miastach, takich jak: Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk czy Wrocław. Na świecie najczęściej atakowane były komputery w Stanach Zjednoczonych (1,5 miliona prób), Francji, Rosji i Chinach. Informacje te zostały opracowane na bazie danych zebranych z tzw. sieci honeypotów (serwery przynęty dla cyberprzestępców).

Raport F-Secure podaje też, że ponad 800 tys. prób ataków pochodziło z Rosji. Prawie 85% ataków było związanych z protokołem SMB. Specjaliści ds. bezpieczeństwa podejrzewają, że jest to związane z faktem rozpowszechniania przez Rosjan złośliwego oprogramowania typu ransomware. W celu zminimalizowania prawdopodobieństwa skutecznego ataku cyfrowego specjaliści polecają m.in.:

– włączenie automatycznych aktualizacji w systemie operacyjnym oraz użytkowanych programach komputerowych,

– posiadanie zainstalowanego i na bieżąco aktualizowanego programu antywirusowego,

– regularne wykonywanie kopii zapasowych danych.

Fot. https://foter.com/ff/photo/33825560661/87f366edf6/

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*