„Ty masz być Heglem”

 To wyjątkowa książka autorstwa Wojciecha Bonowicza. To pasjonujący reportaż biograficzny i spotkanie z ks. Józefem Tischnerem (w tym roku mija 20 lat od jego śmierci). Premiera: 17 czerwca 2020, ukaże się nakładem Wydawnictwa Znak.

Ktoś mi kiedyś powiedział, że jak Tischner wchodził do pokoju, to jakby się drzwi otwierały w człowieku. Drzwi się otwierały – i żyć się chciało. Każdy z nas nosi w sobie pragnienie, że przyjdzie taki ktoś, kto mu powie: „Słuchaj, cała ta twoja szamotanina ma sens”. Każdy chce to usłyszeć – czy to będzie poeta, czy gość, który ma budę z warzywami, polityk, który już nie wie, za czym głosuje, czy zdesperowana matka niepełnosprawnego dziecka… „Tischner. Biografia” to nowa książka. Choć można też powiedzieć – zmieniona i znacznie poszerzona wersja książki „Tischner” opubli­kowanej w 2001 roku. Dodałem wiele wątków, bo przez ostatnich dwadzieścia lat zebrałem mnóstwo nowych informacji, dotarłem do kolejnych dokumentów, wysłuchałem nowych opowieści – mówi W. Bonowicz.

Podobno zdarzyło się to w Watykanie podczas kolacji z Janem Pawłem II. Przy stole, wśród innych gości z Polski, siedział ksiądz Józef Tischner. Rozmowa meandrowała, jednak w pewnym momencie zeszła na temat tego, czy Tischner mógł, czy nie mógł zostać prymasem. Po śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego rzeczywiście mówiło się, że jego nazwisko jest „na liście”, a potem okazało się, że nie była to tylko plotka. Ostatecznie wybór padł na innego kandydata. Kiedy przy posiłku zaczęto się spierać, czy Tischner nie byłby lepszy na tym stanowisku, sam zainteresowany milczał. W końcu papież zwrócił się bezpośrednio do niego: „Pamiętasz, Józiu, kto był prymasem Niemiec w czasach Hegla? Ty masz być Heglem”.

1 Komentarz do „Ty masz być Heglem”

  1. Wojtyła cenił go najbardziej spośród polskich filozofów. Wiele wniósł do myśli filozoficznej. Nie był tak nobliwy jak Tatarkiewicz, nie brnął w politykę jak Kołakowski, natomiast zgłębił tomizm w dużym stopniu.

    Ja cenię go za to, jak wyłożył swego rodzaju ,,teorię” prawdy. Są trzy rodzaje prawdy…

    Ciekawy tekst.

    BN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*