Dariusz Rosiak – dziennikarz radiowy i prasowy, z wykształcenia anglista. W latach 90. był korespondentem polskich mediów w Londynie i stąd jego ogromna wiedza o Wielkiej Brytanii. W czasie lektury książki można się przekonać, że czerpie wiadomości z pierwszej ręki.
„Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się Brexit i inne historie o wyspiarzach” to zbiór reportaży na temat Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Ukazują one, jak bardzo brytyjskie społeczeństwo zmieniło się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Jest to skarbnica cennych spostrzeżeń na temat wyspiarzy i – wbrew podtytułowi – nie jest nadmiernie skupiona na Brexicie. Autor nie udziela odpowiedzi wprost, dlaczego Brytyjczycy zdecydowali w referendum o opuszczeniu Unii Europejskiej. Czytelnik sam musi zinterpretować przedstawione wydarzenia i je ocenić.
W książce pojawia się wiele ciekawostek zarówno o rodzinie królewskiej, sferach wyższych, jak i zwykłych zjadaczach ryby z frytkami. Zdecydowana większość wydarzeń przedstawionych przez autora dotyczy lat 90. i początku XXI wieku. D. Rosiak, przywołując medialne fakty i ważne dla Brytyjczyków sprawy, analizuje społeczeństwo, zwraca uwagę na przemiany, jakie zachodzą w polityce, ale także w ludziach. Naświetla wpływ rządów Margaret Thatcher, Johna Majora oraz Tony‘ego Blaira na kierunki rozwoju brytyjskiej gospodarki oraz społeczeństwa. Omawia szereg różnorodnych tematów, takich jak: akcje proekologiczne, które niekoniecznie pozytywnie wpłynęły na środowisko, ale za to spowodowały większe zainteresowania nim wśród polityków, kierunek zmian w sztuce współczesnej i jej odbiorze, rynek nieruchomości w Londynie, zniekształcony przez bogatych obcokrajowców, a także zamieszki z sierpnia 2011, w wyniku których zginęło 5 osób, a straty wyceniono na 200 milionów funtów. Autor podejmuje też temat migracji na przestrzeni XX wieku, wskazuje kierunki z których napływ obcokrajowców do Wielkiej Brytanii był największy. Dowiemy się też, dlaczego część emigrantów (m. in. z Polski) jest gorzej postrzegana, niż reszta.
Dla osób interesujących się Wielką Brytanią, ale także regułami funkcjonowania społeczeństwa, jest to świetna książka, pełna materiału do przemyśleń. Dariusz Rosiak, ukazując zmiany społeczne, które zachodziły na Wyspach przez kilkadziesiąt lat, udowadnia tezę, że przyczyn Brexitu jest wiele, że są one bardziej złożone, niż nam się wydaje.
Polecam tę książkę wszystkim, którzy – gdy otwarte zostaną już granice – planują wyjazd do Wielkiej Brytanii i chcieliby wzbogacić swoją wiedzę o niej, a zarazem lepiej zrozumieć jej mieszkańców.
Proszę bardzo, Rosiak to przenikliwy analityk świata w całej jego złożoności. Jestem świeżo po lekturze jego biografii o Sat Okhu. Rosiak stara się opowiedzieć historię tego oryginalnego człowieka na nowo, ma ten nerw reporterski, to zacięcie.
Rosiak, Smoleński, Jagielski – to nowa szkoła reporterska, która kultywuje piękne tradycje Kapuścińskiego. P. Bojarski, który ze mną współpracował, pisze właśnie książkę o Fidlerze. To też wiele osób powinno zainteresować.
Polecam Państwu też książkę Belfast – świetny reportaż, Ulster wciąż jest niezrozumiany, a pogrobowcy IRA i ekstremiści rojalistyczni wciąż się ścierają.
Red. Rosiak ma świetny podcast, mimo że tzw. dobra zmiana go usunęła z Polskiego Radia – muszą być w końcu kadry wiernych klakierów, dziennikarstwo przenikliwe i mądre nie jest teraz w cenie. Mody się zmieniają, od niedawna wynosi się na piedestał chamstwo i głupotę.
https://patronite.pl/DariuszRosiak
Raport o stanie świata, zachęcam, ostatni odcinek o Izraelu. Ciekawie tam jest i to bardzo.