Święta tuż tuż… Przed nami adwent

Adwent to w okres pobożnego i radosnego oczekiwania na Jezusa Chrystusa w tradycji Kościoła rzymskokatolickiego. Jak będzie przebiegał w 2021 roku?

W tym roku adwent rozpoczął się 28 listopada. Z łacińskiego adventus oznacza ,,przyjście’’. Jest to okres oczekiwania na narodziny Chrystusa, który  rozpoczyna się od pierwszych Nieszporów niedzieli po sobocie 34. tygodnia okresu zwykłego. Obejmuje cztery kolejne niedziele i kończy pierwszymi Nieszporami uroczystości Bożego Narodzenia w wieczór wigilijny 24 grudnia. W praktyce adwent może trwać od 23 do 28 dni i obejmuje cztery kolejne niedziele.

W 2021 roku adwentowe niedziele wypadają 28 listopada, 5 grudnia, 12 grudnia i 19 grudnia. Jednak nie tylko wtedy można celebrować nadejście Jezusa. Przez cały miesiąc chrześcijanie mają okazję brać udział w różnych atrakcjach i tradycjach związanych z okresem adwentowym.

Parafie w całej Polsce rozpoczęły prowadzenie rorat, czyli porannych mszy świętych, na których wierni zapalają wykonane przez siebie, bądź kupione lampiony w danej intencji. Przepiękny obraz rozbłyskujących w kościołach świateł uzupełnia znana od lat tradycja postanowień adwentowych, które należy wprowadzić do swojego życia w kolejnym roku, czy otwieranie okienek pełnego słodyczy kalendarza adwentowego przez najmłodszych.

Niektóre z tradycji praktykowane są również przez osoby niewierzące. Niezależnie jednak od tego czy należymy do społeczności Kościoła, czy też nie, czas przedświąteczny powinniśmy spędzić na przemyśleniach i poświęcić go bliskim.

Fot. Wikimedia Commons

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*